Miten usein kerhoillaan?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Nonnamonna
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Nonnamonna

Jäsen
31.12.2004
425
0
16
Pikkasen yli vuoden ikäisen lapsen kanssa,miten usein käytte kerhoissa ja/tai muissa äiti/lapsi paikoissa?
Elikkä ite vien kaks kertaa viikossa isonveljen kerhoon,missä se on itekseen sen muutaman tunnin.harmi kun ei oo samaan aikaan pikkusiskolle mitään kerhoa,et sais kaks kärpästä samalla iskulla ;)
seurakunnan kerhokin sattuu olemaan just samana aamuna kun isonveljen kerho on sitten päivällä ja se ois sitten liikaa kerhoa veljelle,ei jaksas sitten olla omassa kerhossa :/

Niin eli miten usein kerhoilette vähän yli vuosikkaan kanssa?
 
Kun olin n. vuoden ikäisen pojan kanssa kotona emme käyneet missään kerhoissa.
Ehkä pari kertaa tuli käytyä, mutta koin ne paikat ahdistaviksi.
Puistossa käytiin sitten sitäkin ahkerammin. Ei välttämättä tuonikäinen vielä niin hirveästi
kaipaa kaikenlaisia kerhoja yms. Ne kerhot ovat kyllä mielestäni enemmän äideille tarkoitettuja, missä he voivat tavata toisiaan.
Tosin jo kaksi vuotiaalle ja siitä ylöspäin erilaiset kerhot ovat jo ihan hyvä juttu.
Se mikää sopii toiselle ei taas sovi toiselle
Tosin itse menin jo töihin, kun poika oli vuoden täyttänyt. Tosin poika oli kotihoidossa isovanhemmilla.
Nyt aloitti perhepäivähoidon ja siinä on pojalle ihan riittävästi kerhoa. =) =)
 
Kerran viikossa on perhekahvila ja kerran viikossa muskarin tapainen laulu- ja lorukerho. Onhan se mukavaa itsekin päästä juttelemaan Aikuisten Ihmisten kanssa, ja kyllä tuo 10kk vanhakin (ei siis yli vuotta, mutta vastasin kuitenkin) on tykännyt hyöriä uusien lasten ja uusien lelujen keskellä.
 
1v7 kk ikäisen kanssa ollaan nyt vasta aloitettu seurakunnan perhekerho. Käymme 2x viikossa....vielä on hiukka totuttelua, mutta ihan hyödyllistä varmaankin.
Tämän lisäksi käydään 1-2 krt viikossa leikkipuistoissa, ja muina aikoina tehdään omalla pihalla erilaisia hommia (erilaisia puutarhatöitä, puiden halkomista, marjojen keruuta ja kohta omppujen keräämistä. Nämä hommat kiinnostavat pikku herraa enemmän kuin hiekkalaatikolla leikkiminen)
 
Me ei oikeestaan käydä missään kerhossa, mutta lähellä on sellainen perhepuisto, jossa voi käydä muskarissa ja jumpassa (lapset telmivät) tai ihan muuten vaan leikkimässä ja rupattelemassa kahvi/teekupposen lomassa. Joka viikko ei muskariin ja jumppaan päästä, kun vanhempi lapsi on kotona, mutta joka toinen viikko koitetaan käydä muskarissa ja jumpassa jos ollaan terveitä. Muuten parkkeeraamme tähän paikkaan kun on sadepäivä, kotona pojat vaan riehuu ja seinät kaatuu päälle.

Hyvinä päivinä puistoilemme ulkosalla, siitä lähdetään että ulkona ollaan ja sisähommat saa odottaa sadepäiviä.
 

Yhteistyössä