Miten toimia lievästi vammaisen työntekijän kanssa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja päeve
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
P

päeve

Vieras
ongelma tulee siinä, että hän ei ymmärrä/halua kysyä neuvoa, jos ei tiedä, vaan tekee mieluummin vaikka väärin. Kun annan tehtävän, niin ajatus on se, että aloittaa itsenäisesti ja kysyy välillä neuvoa, koska pidemmät ohjeetkaan eivät näytä menevän perille. Yleensä tehtävä päättyy siihen, että on laittanut väärät asiat vääriin paikkoihin, eli koko vaivannäkö on ollut turhaa.

Eli miten saisi hänet ymmärtämään, ettei ole seppä syntyessään, kun on juuri aloittanutkin työt mutta silti ei opastus kelpaa.
 
Jos hän ei ymmärrä kun asiasta vaan puhuu niin en kyllä tiedä mitä asialle voi muuta tehdä kuin antaa potkut, jos ei kerran onnistu tekemään työtä oikein.
 
1. Pätkit työn vaiheisiin ja annat yhden vaiheen kerrallaan tehtäväksi. Yhden vaiheen ohjeet vielä muistaa, pidemmät ehtii unohtumaan.
tai
2. Laadit kuvalliset selkeät ohjeet siitä, mitä tehdään.
 
[QUOTE="vieras";28369692]1. Pätkit työn vaiheisiin ja annat yhden vaiheen kerrallaan tehtäväksi. Yhden vaiheen ohjeet vielä muistaa, pidemmät ehtii unohtumaan.
tai
2. Laadit kuvalliset selkeät ohjeet siitä, mitä tehdään.[/QUOTE]

Kuvat varmaan auttaisivat paljon. Vaiheisiin jakamista olen yrittänyt mutta hän ei oikein erota milloin vaihe päättyy, vaan ehtii sählätä omiaan.
 

Yhteistyössä