Miten tekisit?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "mä"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"mä"

Vieras
Isäsi antaa sinulle rahaa 50e, jotta ostat sillä 6v. lapsellesi jotain mieluista joululahjaksi. Teet kuten pyydetty ja ostat lapsen toivelahjan. Lahja maksaa kuitenkin vain 25e, joten puolet jää käyttämättä. Lapsi tulee saamaan lahjoja mielettömän määrän yhteensä.

Ostatko lapselle vielä toisen lahjan vai laitatko rahan esim. kirjekuoreen ja kuusen alle?
 
Tuon ikäisestä lapsesta kun on kyse laittaisin joko rahat hänen tililleen tai käyttäisin loput rahat parhaaksi katsomallani tavalla. Jos kyseessä olisi vanhempi lapsi, joka jo käyttää omaa rahaa antaisin loput rahat hänelle, vaikka sen ostetun lahjan mukana.
 
Tai sitten laitat rahan itsellesi johonkin jemmaan ja ostat lapselle jotain sitten kun tarvitsee, kuten vaatetta, kenkää, urheiluvälinettä tms. Tai menet vaikka alennusmyyntiin lastenvaateostoksille..
 
Eli laitan sen kuoressa lapselle ja puhun hänet säästämään rahan johonkin suurempaan ostokseen :) Näin itsekin ajattelin, ei olisi mitään järkeä ostaa enää lelua tms. kun niitäkin tulee hurjat määrät ja kaksi ainoaa toivetta toteutuu varmasti.
 

Yhteistyössä