Miten te äidit pystytte tekeen töitä..

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tiina+lapset
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Siis mitä ihmettä? Ap kirjoittaa, että just saatu lapset nukkumaan ja kuudelta pitää herätä. Aamuyölläkö teidän lapset menee nukkumaan?
Miksi teit neljä lasta, jos et selviä niistä.
 
Komppaan organisoitipuheenvuoroja. Itse en esim. yleensä tee ruokaa tai käy juurikaan kaupassa ennen torstaita, koska kokkaan viikonloppuna isoja satseja, joita syödään keskiviikkoon asti vaihdellen ja varioiden. Säästyy aikaa ja vaivaa ja saa ruuan nopeasti pöytään.

Lisäksi koen työni voimavaraksi, koska pidän siitä. On kivaa olla töissä.

Ainoa asia, jonka koen hieman rasittavaksi, on lasten lisääntyneet harrastukset iltaisin ja niihin kuskaaminen nyt kun he ovat jo koululaisia. Onneksi on kimppakyytejä muiden samaa harrastavien kanssa.

Minulla on tosin vain kaksi lasta. Ihan tietoisesti, koska ajattelen, että en jaksaisi keskittyä enempään määrään sillä intensiteetillä, jolla haluan.
 
Lasten määrä on ihan oma valinta. Kuka haluaa 4 kiljuvaa lasta tällaiseen maailmaan, jossa EI ole edes töitä niille tulevaisuudessa ja sitten kehtaa valittaa? Häpeäisit.
 
Eihän se helppoa olekaan. Varsinkin jos joukossa on esim. jo koululaisia joita kuskataan harrastuksiin. Kyllähään sitä on pakko priorisoida mitä tekee, puutarhassa on rikkiksiä vaikka muille jakaa ja ikkunat on vielä tältä kesältä pesemättä.
Täytyy vaan oppia tekemään ne asiat mitkä on pakko ja tärkeimmät, loput saa jäädä.
 

Yhteistyössä