Miten tässä toimin? Kissa pääsi käsiksi kirjaston kirjaan!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ......
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
?

......

Vieras
Ottaa niin päähän. Oli näköjään aamulla järsinyt kirjaston kirjasta vähän kulmaa pois :/ Yksi kirja oli jäänyt kassin ulkopuolelle, niin oli mennyt sitä sitten nakertamaan. Ja ei tietenkään aikasemmin tullut mieleeni, että se menee sitä puremaan ja tuhoomaan.
Se on siis sillain purtu alaosasta. Eli siitä on vähän hävinnyt sitä kirjastojen lappua kulmasta, mihin hyllyyn se kuuluu. Ei siis paljon auta laittaa vaikka vähän teippiä päälle, kun tosiaan siihen joutuisi laittamaan ainakin uuden sellaisen lapun kiinni. Ja onhan se tietysti järsityn näköinen, mutta sivut sisältä eivät ole menneet miksikään.

Miten siis tässä minun pitäisi toimia? Kun vien kirjat, niin sanonko tuosta yhdestä kirjasta vai palautan vain ne sinne ja he korjaavat sen sitten jos korjaavat. Varmaan soittelevat perään, jos jotain korvauksia on vailla.
Ja jos kirja pitää jotenkin korvata, ni saanko minä pitää tuon vanhan sitten. Kuitenkin on ihan muuten kunnossa. Siis jos käytäntönä on sellainen, että pitäisi ostaa uusi samanlainen tai maksaa uuden hinta. En kyllä tiedä, miten on käytäntö meidän kirjastossa.
 
Mulla aikanaan koiranpentu pääsi jyrsimään kirjaston kirjaa. Kun kysyin mitä pitäisi tehdä, sanoivat kirjastosta että voi ostaa uuden samantyylisen kirjan tilalle, ei tarvitse olla edes samanlainen. Hain divarista eurolla kirjan ja vein sen kirjastoon, homma oli sillä selvä. Kirjaa ei kannata korvata, koska joutuu maksamaan siitä uuden hinnan, joka voi olla tyyliin 20 e.
 
Viimeksi muokattu:
Meillä kerran kävi noin. Jouduttiin kyllä maksamaan kirjan hinta, vaikka sivut oli ehjiä ja vaan kannesta puuttui kulmapala. Hinta ei kuitenkaan ainkaan tuolla meillä ole uuden hinta vaan riippuu siitä miten vanha (ja kulunut valmiiksi) kirja oli. Ja tietysti voi itsekin ostaa vastaavanlaisen kirjan tilalle, siis vaikka käytettynä jos on kuitenkin yhtä siisti kun se mikä sinulle meni rikki.
Eli menisin kyllä sinne neuvontaan ja kertoisin asiasta, musta on noloa palauttaa risa kirja ihan "muiniksina" ja sitten odotella miten toimitaan.
Kerran meillä sitten lapsi luki kirjaa ja 2 sivua repesi, kerrottiin siitäkin ja niitä ei tarvinnut maksaa kun lupasivat saada korjattua. Eli siellä sitten miettivät miten toimia. Niin ja jos kirja pitää korvata, niin sitten saa tietysti viallisen kirjan itselleen.
 

Yhteistyössä