M
mamma
Vieras
Siis en kysynyt tätä siksi, että luulisin/toivoisin imetyksen olevan ehkäisy -päinvastoin! Imetän vielä, menkkoja ei ole ollut, mutta kovasti toivomme uutta raskautta!=)
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja apa:Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Alkuperäinen kirjoittaja Ippu:Minä en jotenki ymmärrä, että miten jotkut luottaa siihen imetyksen tehoon ehkäisykeinona..? Vaikka kuinka ois niin että ei ois menkkoja vielä tullu.. minä en uskaltais ikinä! Minä oon aatellu sen niin, että AINA on mahdollista tulla raskaaksi, kun on yhdynnässä ilman kumia/pillereitä/kierukkaa/tms yleisesti käytössä olevaa ehkäisykeinoa. AINA!
Mä en ymmärrä kans..Imetys ei todellakaan ole ehkäisy!
Pitää muistaa kuitenki, että kaikki imetyksen aikana alkunsa saaneet lapset ei ole vahinkoja. Meilä ainaki oltiin sillä mielellä, että saa tärpätä heti ku vain mahollista. Ikäeroks tuli 13kk ja imetyksen aikana ilman menkkoja tulin raskaaks.
Niin, mutta on naiivia luulla, että imetys ehkäisee raskautta. Koska se ei sitä tee, ja ei kukaan väittänytkään, että kaikki olisi vahinkolapsia, ei tietenkään.
Miksi ajattelitte, että toinen saa tulla heti perään. Tai lähinnä mietin sitä, että miten jaksoit ajatuksen heti perään uudesta raskaudesta ja vauva-ajasta.
(ja tämä ei ollut pahalla kysytty, vaikka ehkä siltä tuo kirjoitusasu näyttäisi siltä, on vain niin mielenkiintoinen juttu, koska ei ole omakohtaista kokemusta)
Alkuperäinen kirjoittaja RR:täällä tänään tehty plussatesti, vauva 3kk, täysimetyksellä, menkat ei ole alkanu, kondomi käytössä joka kerta, ei montaa kertaa edes sekstailtu ja näin kävi![]()
Alkuperäinen kirjoittaja RR:täällä tänään tehty plussatesti, vauva 3kk, täysimetyksellä, menkat ei ole alkanu, kondomi käytössä joka kerta, ei montaa kertaa edes sekstailtu ja näin kävi![]()