miten saisin kiinteytettyä vartaloani?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mila
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
riittävästi proteiinia ainakin. jos sinun täytyy laihduttaa se ei onnistu samaan aikaan kiinteytymisen kanssa. Eli ensin laihdutat ja samaan aikaan kuntoilet jotta estät lihasmassan menetystä ja sitten aloitat kiinteytyksen.
 
Liikuntaa lisää, ja ruokavaliota kevyemmäksi. Jos syö kovin suolaista ruokaa, jo turvotus ja nesteiden kertyminen voi tuoda monta kiloa lisää. Kokeilepa vähentää suolan käytön minimiin.. Itse olen kasvissyöjä, ja hoikka, mutta ei kasvisruoka vielä ketään laihduta jos siihen lisää kamalat määrät öljyä, kermaa, juustoa..
 
Säännöllistä liikuntaa vähintään 3krt/vko. Normaali ruokavalio, vähän hiilareita.
Aerobista (juoksu, sauvakävely) ja kiinteyttävää jumppaa/kuntosalia. pilates on myös tosi tehokasta, suosittelen.
 
ite olen laihduttanut 20 kiloa vuodessa ja saanut timmin kropan juoksemisella... joka hauis on alkanut kasvaa jostain ihmeen syystä... suosittelen siis lämpimästi juoksemista oikean ruokavalion kera!
 

Yhteistyössä