Miten puette vauvan pitkälle automatkalle pakkasella?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Tien päällä taas
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

Tien päällä taas

Vieras
Olemme lähdössä 3,5 kk ikäisen vauvan kanssa reissuun. Ajomatka yhteen suuntaan n. 2 h 20 min. Hyvällä tuurilla poika nukkuu koko matkan (näin on jo kerran tapahtunut) jolloin ei ole suunnitelmissa pysähtyä, mutta todennäköisesti joudumme pysähtymään ainakin kerran matkalla.

Miten pukea poika niin, että tarkenee ulkona ne lyhyet hetket pakkasessa mutta ei kuitenkaan olisi kuumissaan autossa? Kun ei jaksaisi mitään pukemis-riisumis -showta matkalla. Mielestäni pojan voisi pukea suht lämpimästi ja pitää auton hiukan viileämpänä, miehen mielestä poika puetaan kevyesti ja autossa +23. Pitäiskö sitten vaan varata paksu peitto, joka laitetaan turvakaukalon päälle ulos noustessa (ja tietenkin lämmin hattu ja lapaset). Vauva ei siedä kuumuutta hetkeäkään, vaan saa kauheat kilarit jos yhtään tulee lämmin ;)
 
Me hankimme tuota tarkoitusta varten lämpöpussin kaukaloon. Eisbärchen-merkkinen oli, ja lämmin! Sinne riitti vauvalle pelkät sisävaatteet + päähän lämmin lakki. Autossa otin lakin pois ja avasin lämpöpussin. Näin pärjättiin ihan kovimmillakin pakkasilla.

Jos auto on valmiiksi lämmin, kun menette sinne, niin laittaisin kohtuullisen kevyesti päälle. Mies ajaa auton oven eteen ja sinä tuot kaukalon autoon. Siksi aikaa heittäisin jonkun villapeiton päälle, ja vauvalle villasukat + tumput + lakit ja muuten auton lämpöön sopivan vaatetuksen.
 
Tuo kaukalon lämpöpussi olisi varmaan hyvä ratkaisu. (Se on ollut meillä muutenkin hankintalistalla).
Ellei ehditä ostaa sellaista ennen reissua, niin sitten varmaan tosiaan mennään jollain peittosysteemillä. Mitään toppahaalaria ei voi kuvitellakaan, kun mies haluaa pitää auton huonelämpötilassa.
 
Mutta se täytyy huomioida, että vaikka etupenkillä olisi lämmin, lapsi on takana kuitenkin selkä menosuuntaan ja näin ollen lämpö ei tule suoraan päälle. Takana on siis yleensä vähän viileämpi kuin siellä edessä, jos takana ei ole omia lämmityslaitteita.
 
[QUOTE="vieras";22572413]Mutta se täytyy huomioida, että vaikka etupenkillä olisi lämmin, lapsi on takana kuitenkin selkä menosuuntaan ja näin ollen lämpö ei tule suoraan päälle. Takana on siis yleensä vähän viileämpi kuin siellä edessä, jos takana ei ole omia lämmityslaitteita.[/QUOTE]

Jep, takana on tosissaa yleensä kylmempi..

Kyllä meillä on ollu ihan täysvarustus, parhaillaan sisävaatteiden päällä fleecepuku, tumput, kypärämyssy, haalari.
 
Lämpöpussin hankkimisella on kiire, koska lähdemme reissuun huomenna. Missä tuota Eisbärchen-pussia myydään? Entä mitä muita merkkejä löytyy? (sellaisia, joita saa Prsimasta tms. "tavallisista" kaupoista). Suositelkaa!
 
Itse laittaisin lapselle päälle tavalliset sisävaattet sekä haalarin. Haalarin voi sitten avata, mikäli alkaa tuntua liian kuumalta. Meidän 1-vuotiaan ei ainakaan tullut yhtään liian kuuma, vaikka oli juuri parin tunnin automatkalla päällä sisävaatteet ja toppahousut sekä -takki.
 

Similar threads

Yhteistyössä