miten pienellä voi adhd -oireita nähdä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja harmitus
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

harmitus

Vieras
Meillä poika 2 v 2kk joka on ajoittain ainakin tosi vilkkaan ja energisen oloinen. Hoitopaikoissa ei ole milloinkaan ollut mitään pulmaa; oikeastaan aina ihmettelevät miten kiva hoidettava (syö, juo, nukkuu,leikkii,juttelee mallikelpoisesti). Mutta kotona: aina äänessä, kiusaa 6 vuotiasta veljeään (läpsii, sekoittaa leikit yms. puuhat), liikkuu vauhdikkaasti, osallistuu kaikkeen toimintaan, leikkiin kyllä itsekseenkin välillä, hermostuu/tulistuu nopeasti, hyvin omapäinen ja sitkeä kaveri, nukkumaan menot pinniksestä luopumisen jälkeen (n. 4 kk sitten!) tosi hankalia; päikkäreitä ei saa nukuttua viikonloppuisin ollenkaan, iltaisin pyörii vanhempiensa sängyssä ainakin ½-1 tuntia ennenkuin nukahtaa; omaan sänkyyn yksin ei pysty rauhoittumaan yhtään. Unta riittää viikonloppuisin n. 8 tuntia ihan ok, herää anivarhain vaikka olisi myöhemmin nukahtanutkin..
Hoh-hoijaa, onko muilla tämmöisiä energiapakkauksia? Voiko näin pienenä jo nähdä että olisi esim adhd? Milloin näitä juttuja voi testata jollain ammattilaisella?
Huomautanpa vielä että jo mahavauvana hän oli kova möngertäjä ja sama mönkiminen ja vähäunisuus on jatkunut syntymästä asti.
 
Onko teillä suvussa adhd:ta? Kokemukseni mukaan se on aika vahvasti perinnöllistä.

Noin pienelle ei diagnoosia kyetä tekemään. Oma poikani jätti päiväunet kokonaan pois alta kaksi vuotiaana ja muutenkin kuulostaa hyvin saman tapaiselta. Mutta vilkkaus ja huomion kerjääminen esim. hosumalla ja läpsimällä on normaalia. Odottele ainakin tuohon viiden, kuuden vuoden ikään saakka ja jos aihetta on, anna neuropsykkarin arvioida tilanne.

Tietenkin voit antaa lisäravinteita, noin niin kuin kaiken varalta, ne eivät ainakaan tee pahaa. E-EPA, magnesium, sinkki ja karnosiini ovat hyviä tasapainottamaan adhd-oireita. *sitä en tiedä, miten noin pienelle teknisesti antaminen onnistuu*
 
Teidän nuorimies kuulostaa ihan normaalilta, vilkkaalta ja eloisalta POJALTA. Meidän nyt kohta 7v oli pienenä samanlainen SuperLiikkuva sekoilija..oli äidin hermot monta kertaa tiukalla. Sairaalassa sanoivat kun kysyttiin muun käynnin yhteydessä asiasta että kotona saa ja pitää lapsen elää ja remuta, niin kauan kun muualta ei tule käyttäytymisestä moitteita on asiat ihan ok. Nyt samainen täystuho on jo rauhallinen poika..Jari Sinkkosen kirjaa Elämäni Poikana suosittelen luettavaksi, siitä saa äiti sielunrauhan sille että pojat on POIKIA ja niiden pitääkin saada riehua. Lapsilla on suuriakin temperamenttieroja jo ihan pienenä, teille on tainnut sattua vilkkaampi tapaus..ole iloinen siitä !! Aina sellaisen lapsen kanssa pärjää paremmin kun aran, ujon ja hiljaisen lapsen kanssa joka kodin ulkopuolella voi olla tosi sulkeutunut. Hermoja äidille..niitä vilkas lapsi kyllä kysyy.. :heart:
 
Hei! Äläpä huoli, kuulostaa täysin normaalilta. ADHD-lapsi ei pystyisi "skarppaamaan" hoitopaikoissa, vaan käyttäytyisi kutakuinkin samalla tavalla joka paikassa. =)
 
\
Alkuperäinen kirjoittaja 29.03.2007 klo 22:52 erityisope kirjoitti:
Hei! Äläpä huoli, kuulostaa täysin normaalilta. ADHD-lapsi ei pystyisi "skarppaamaan" hoitopaikoissa, vaan käyttäytyisi kutakuinkin samalla tavalla joka paikassa. =)

Ei valitettavasti pidä täysin paikkaansa. Toiset kykenvät muutaman tunnin "olemaan ihmisiksi" ja kotona purkavat loput virrat. Tai kyseessä voi olla inattentiivinen adhd-lapsi (käytetään joskus lyhennettä add, jos ei ole ylivilkkautta), jolla on vain tarkkaavaisuuden ongelmia.

*itse "helppo" adhd-lapsi, nykyään adhd/add-lasten äiti*
 
Kiitos vastauksistanne ja erilaisista näkökulmista. Noita Jonseredin mainitsemia luontaistuotteita (?) olen jo antanutkin, etenkin kalaöljykapseleita. Onneksi ko. tenava on hyvin ennakkoluuloton tapaus kaiken syötävän suhteen että ottaa kapseleita mieluusti! Niin; otapa tässä nyt selvä mikä riipii; päiväkotiin ollaan siirtämässä ensi vuoden syksyllä. Yksi syy on juuri se että siellä luulisi hoitajien kiinnittävän huomiota jos jotain häikkää oikeesti on. Esikoisella on SI-häiriö ja hänen pulmansa tarhassa on otettu alusta asti huomioon (vaikkei alkuun tiedetty mikä "vika" vai onko mitään...) Varmaan tässä on tämän toisen kanssa niin herkillä kun vanhemmalla on tuota lievää neurologista pulmaa..
 

Yhteistyössä