miten opettaa nukkumaan päikkäreitä sisällä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mama
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

mama

Jäsen
27.04.2004
673
0
16
tyttö on 9kk ja tähän mennessä nukkunut melkein kaikki päikkärit ulkona vaunuissa.muutaman kerran nukkunut omassa sängyssä, jos on tissille nukahtanut-->siitä nostanut omaan sänkyyn.
ja nyt on päiväimetyksetkin lopetettu, niin ei osaa oikein edes rauhoittua, vaikka väsyttäisikin...neuvoja, kokemuksia?
 
Mua kiinnostaisi sama juttu. Meil poika on kans nukkunut aina vaan vaunuissa. Hän on nyt reilu 1v ja tarvitsee edelleen kahdet päikkärit. Persoonaltaa poika on aikas viliskantti touhottaja joten epäilen syvästi et en saa häntä nukahtamaan sänkyynsä. Se on illallakin TOSI kovan työn takana et saa pojan nukahtamaan ja rauhoittumaan!
 
Minuakin kiinnostaisi tietää...

Meillä poika täytti juuri vuoden ja ei ole nukkunut sisällä sitten ihan vauva-aikojen. Talvella kovilla pakkasilla yritin nukuttaa sisälle, kun pihallekaan ei voinut ja tuloksena:sisällä ja vaunuissa nukkui max.30min.

Sänkyyn olen muutamaan otteeseen yrittänyt nukuttaa, mutta huuto on niin sydäntä raastaavaa ja se ei edes lopu, ennen kuin pääsee sieltä sängystä pois.

Ongelmana alkaa olla ettei pian mahdu nukkumaan vaunuissa/rattaissa :(
 

Yhteistyössä