Miten olisit toiminut ravintolassa itse?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Pariskunta sai huonoa palvelua ravintolassa – aiheutti lähtiessään sokin tarjoilijalle
Lifestyle > Makuja Julkaistu 09.03.2016 19:59

Kuvituskuva.

Makenzie ja Steven Schultzin reaktio ongelmalliseen ravintolailtaan oli erikoinen.

Makenzie ja Steven Schultz viettivät romanttista iltaa ulkona vuonna 2014. Ravintolakokemus jäi heidän mieleensä – lähinnä siksi, että se oli kammottava. Parin reaktio ongelmalliseen iltaan oli kuitenkin erikoinen.

Pari ruokaili iowalaisessa Kazoku Sushi -ravintolassa, jossa vallitsi kaaos, kertoo wimp.com. Tarjoilija toi parille vettä 20 minuutin odottelun jälkeen, alkupalan 40 minuutin odotuksen jälkeen ja pääruoan vasta, kun tilauksesta oli kulunut tunti.

Schultzit eivät kuitenkaan kihisseet raivosta. Päin vastoin: he jättivät tarjoilijalleen sata dollaria tippiä erikoisesta syystä.

Makenzie selitti toimintaansa Facebook-statuksessaan.
10409468_2788277264279_3582771012709241773_n.jpg

– Kyllä, ilta oli aika kamala, mutta oli selvää, että ongelma oli henkilökunnan vähyydessä, ei tarjoilijassa. Hän juoksi ympäriinsä kuin hullu eikä koskaan vaikuttanut ärtyneeltä. Laskimme, että hänellä oli yhdessä vaiheessa 12 pöytää ja baaritiski. Se on enemmän kuin yksi ihminen voi hoitaa, Schultz kuvasi tilannetta.

– Kun istuin tuolissani ja katselin häntä juoksemassa ees taas, pyytelemässä anteeksi odotusaikaa, sanoin Stevenille... Vau, tuossa mekin olimme ennen. Tarjoilemassa.

Makenzie ei kaipaa takaisin ravintolatyöhön, jota teki pelkkien tippien vuoksi. Schultzin pariskunta kuitenkin arvasi, ettei tarjoilija tule saamaan illasta tippiä, koska asiakkaat joutuvat odottamaan niin kauan. Niinpä he päättivät auttaa jättämällä ison tipin.

Pari poistui ravintolasta ennen kuin tarjoilija haki juomarahansa.

– En jaa tätä, jotta saisin kiitoksia. Jaan tämän ystävällisenä muistutuksena: ajattele tilanteen kokonaiskuvaa ennen kuin tuomitse. Ja muista aina, mistä tulit.
http://www.mtv.fi/lifestyle/makuja/...eutti-lahtiessaan-sokin-tarjoilijalle/5780666
 
itse asiassa kyl mäkin jätän täällä suomessakin tippiä en ny noin paljoo tietty. Mut koska itsekki ntarkkailen ympäristöäni olisin tullu samaan johtopäätökseen varmaan ja ärtymys olisi laskeutunut kun siihen on ymmärettävä syy. mut toisaalta jos mä olisin ollu tuolla illallisella mä olisin menny tiskille ja hakenu odottaessa viini pullon
 
Mää oisin vaihtanu ravintolaa. Kuten kahdesti ollaan tehty. Ekassa toinen pöytä kertoi että mikään ei toimi ja kulje ja tokassa tarjoilija itse sanoi että jos jäätte niin varmasti kestää kauan saada ruokaa.No mentiin sinne missä homma toimi niinä iltoina.
 

Yhteistyössä