Miten mahtaa olla palkanmaksu tässä tapauksessa? Turun kaupungin palkoista kyse.

  • Viestiketjun aloittaja "kysyn"
  • Ensimmäinen viesti
"tjaa"
En ole juuri Turusta, mutta kaupungin listoilla silti. Palkkakausi loppuu 22. päivä, kun maksu on 30. päivä. Meillä palkan maksu on tavallaan koko kuukaudelta aina kerrallaan, eli mun logiikan mukaan saisit n. 2 vkon peruspalkan (15.-31.1.)
 
"henni"
Oletko muuten määräaikainen vai toimessa...

En ollut turussa, mutta joissain paikoissa kunnalla vakiporukka saa 15päivä palkan, ja määräaikaiset seuraavan kuun viiminen päivä, eli sun eka palkka tulis 28.2.
 
vierailija
Ei liity varsinaisesti Turkuun, mutta yleensä on niin, että palkanmaksu tulee aina pienellä viiveellä. Ei se palkanmaksaja voi arvailla tai ennakoida, että olikohan Liisu töissä ihan normaalisti silloin kuun viimeinen päivä kun palkka meni maksatukseen, vai olisiko siihen sittenkin tullut ylitöitä tai aikaisempaa kotiinlähtöä. Sen takia palkkakausi menee yleensä poikki edeltävällä viikolla suhteessa palkanmaksuun. Eli jos maksetaan kuukausi kerrallaan, niin palkkapäivä ei ole kuun viimeinen päivä, vaan kuun ensimmäisellä viikolla esim. torstai tjms.
 

Yhteistyössä