Miten kauan valmistetut ruoat säilyy jääkaapissa? Olen kiinnostunut meal prep-tyylistä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Mutta en haluaisi laittaa niitä valmiiksi lautasille missä on kannet sillä jotkut lapset haluaa enemmän, toiset vähemmän, joku haluaa lisää jne.

Haluaisin tehdä vaikka 5 päiväksi joka päivälle kaksi lämmintä ateriaa valmiiksi. Säilyykö ne niin kauan hyvänä jääkaapissa?
Ajattelin jos ostaisin niitä isompia Ikean lasisia astioita missä on tiiviit muovikannet.

Jos tekisin yhtenä päivänä (esim. sunnuntai) yhteen rasiaan vaikka bolognesekastiketta, toiseen kanakookoskastiketta, yhteen lihapullia, yhteen uunikalaa, pinaattilasagnea, keiton jne.

Sitten keittäisin ruoka-aikaan tarvittaessa lisukkeeksi riisiä, perunoita tai makaronia. Monet keittää nekin valmiiksi ja tekee salaatitkin valmiiksi viikoksi mutta minä epäilen ettei ne ole enää sitten hyviä 5. päivänä...
Onko jollain kokemusta?

Haluaisin kokeilla meal preppiä että tietäisin onko se totta, että säästää aikaa ja rahaa ja jää vähemmän ruokahävikkiä kun tekee ruoat etukäteen viikoksi.

Meillä ei ole niin iso jääkaappi että sinne mahtuisi 7 hengen ruoat viikoksi... Mutta jos vaikka 5 päivän ruoat?
 
ei ole järkeä tehdä eri ruokia valmiiksi noin moneksi päivää. jos teet ison satsin jotain keittoa niin sen voi jakaa vaikka 4 päivän annoksiin mutta ei mikään ruoka hyvänä säily 3 päivää enempää.
 
Jäähdytät ruoat mahdollisimman nopeasti (mä esimerkiksi laitan soppakattilan kylmään veteen puhtaaseen lavuaariin ja sekoittelenja vaihdan lämmenneen veden kylmään väilillä) ja heti sen jälkeen jääkaappiin.

Säilyy hyvin viisi päivää.

Ni, jääkaappi kannattanee säätää myös mahd. kylmäksi.
 
Ite laittaisin valmiit ruuat pakastimeen odottamaan, sieltä voi sit valita vaikka edellisenä iltana jääkaappiin ruuan. Jos teen ison keiton, pakastan siitä puolet koska en jaksa syödä samaa montaa kertaa peräkkäin.
 
Minä ja mieheni ollaan muutaman vuoden ajan ”harrastettu” meal preppausta. Käydään kerran 2 kertaa viikossa kaupassa, joista toisena tehdään viikonlopun ruokaostokset ja toisena (sunnuntaisin) seuraavan viikon ruokaostokset. Valmistan kaksi ruokaa - lounaan ja päivällisen. Ja molempia syödään se 5pv. Lounas pakataan valmiiksi annoksiksi eväsrasioihin, josta ne on helppo ottaa mukaan aamulla, mahdolliset ylijäämät pakastetaan. Tähän mennessä kaikki ruoka on hyvin säilynyt sen koko viikon, sekasyöjiä ollaan. Ainoastaan kalan saatan valmistaa kahdessa erässä, alkuviikon ja loppuviikon erikseen, sekä salaatit koota vasta edeltävänä iltana tai tehdä parin päivän annokset kerrallaan. Kustannukset ovat pienentyneet huimasti, kahden ihmisen 5 päivän ruuat (5ateriaa/pvä) kustantaa meillä n.80-90€/vko kun aikaisemmin saattoi mennä heittämällä 130-150€ ilman suunnitteluja, useammalla kauppakäynnillä sekä vielä toisen syödessä lounaansa ulkona.
Suosittelen ehdottomasti kokeilemaan, meillä tämä ainakin toimii ja on vain hyvää sanottavaa meal preppauksesta :)
 
Minä ja mieheni ollaan muutaman vuoden ajan ”harrastettu” meal preppausta. Käydään kerran 2 kertaa viikossa kaupassa, joista toisena tehdään viikonlopun ruokaostokset ja toisena (sunnuntaisin) seuraavan viikon ruokaostokset. Valmistan kaksi ruokaa - lounaan ja päivällisen. Ja molempia syödään se 5pv. Lounas pakataan valmiiksi annoksiksi eväsrasioihin, josta ne on helppo ottaa mukaan aamulla, mahdolliset ylijäämät pakastetaan. Tähän mennessä kaikki ruoka on hyvin säilynyt sen koko viikon, sekasyöjiä ollaan. Ainoastaan kalan saatan valmistaa kahdessa erässä, alkuviikon ja loppuviikon erikseen, sekä salaatit koota vasta edeltävänä iltana tai tehdä parin päivän annokset kerrallaan. Kustannukset ovat pienentyneet huimasti, kahden ihmisen 5 päivän ruuat (5ateriaa/pvä) kustantaa meillä n.80-90€/vko kun aikaisemmin saattoi mennä heittämällä 130-150€ ilman suunnitteluja, useammalla kauppakäynnillä sekä vielä toisen syödessä lounaansa ulkona.
Suosittelen ehdottomasti kokeilemaan, meillä tämä ainakin toimii ja on vain hyvää sanottavaa meal preppauksesta
Jumpe miten paljon rahaa menee teillä viikossa kahden ruokiin. Huhhuh. Meillä menee n. 50€ viikko kahdelle. Nälkää ei nähdä ja monipuolisesti syödään.
 

Yhteistyössä