Miten eroon tissinukuttamisesta? (8kk vauva)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Väsynyt nukuttaja
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

Väsynyt nukuttaja

Vieras
Tähän asti vauva on nukahtanut aina tissille ja siitä olen nostanut omaan sänkyyn. Nyt tuosta nukuttamisesta on kuitenkin alkanut tulla vaikeaa, koska vauva herää helposti sänkyyn nostettaessa ja alkaa huutamaan (eli ei vain havahdu vaan paremminkin raivostuu). Välillä myös täytyy imettää tosi monesti, että nukahtaa, vaikka onkin selkeästi väsynyt. Eli silloin aina tehdään hetki jotain muuta ja sitten uudestaan sängylle imettämään toivoen, että jospa nyt nukahtaisi. Koko hommasta on tullut tosi rasittavaa. Yöllä herää välillä monesti ja välillä kerran-pari ja joka kerta pitää silloinkin imettää tai muuten se raivoamistyylinen itku ei lopu. Jos yöllä yrittää niin, että heijailisi vaan sylissä tai silittelisi sängyssä, niin poika lopulta vaan herää kunnolla ja siinä sitä sitten ollaan valveilla. Illalla jos vaan laskee väsyneenä sänkyyn, niin ei todellakaan jää sinne rauhallisena tai edes vain vähän itkien, vaan alkaa riehumaan ja pomppaa istumaan ja huutaa täysillä. Olen kyllä lukenut netistä keskusteluja, mutta meillä ei mikään monien mainostama sänkyyn laittaminen ja laulelu/taputtelu/käden selän päällä pitäminen toimi tosiaankaan.

Pitäisikö sitten vain iltaimetyksen jälkeen nostaa sinne sänkyyn ja jäädä itse viereen ja laittaa vaan häntä kerta toisensa jälkeen makuulleen kun pomppaa ylös? Ei siis jää olleenkaan vaan makaamaan vaan lähtee heti punkemaan esim. sängy päätyyn ja sitten huutaa sitä, kun ei enää pääse eteenpäin ja pää kopsahtelee reunaan jne.. Huoh.Yksin en halua häntä tietenkään jättää huutamaan, mutta onko se huudatus ok silloinkaan vaikka itse istuisin sängyn vieressä ja olisin siinä siis näkyvillä ja lohduttamassa ja välillä parempaan asentoon siirtämässä? Tuntuu niin pahalta tehdä niinkään.
 
Elizabet(h?) Pantleyn "Pehmeä matka höyhensaarille" -kirjassa on "Pantleyn irrotusmetodi" tms. tuohon tarkoitukseen, pitäisi olla teoriassa itkuton menetelmä joskaan ei se kaikista nopein. Löytynee netistäkin, jos et kirjaa jaksa hankkia (kirjastostakin voi löytyä).
 
Ei tarvitse huudattaa, jos se tuntuu pahalta. Itselläni on samantyyppinen lapsi; "normaalit" neuvolan oppaiden nukutuskeinot eivät toimi ollenkaan. Jos rintaa ei saa suuhun, huuto kiihtyy keskellä yötäkin hetkessä nollasta sataan, ja sitten sitä huudetaan kunnes saadaan yskänpuuska.

Tämän henkilön ohjeilla ollaan saatu asioita parempaan suuntaan.

http://www.babyidea.fi/aidille/aptutuksi/appantley.html
 
Olen tuota kirjaa selaillut vauvan alkuaikoina. Ehkä pitäisi sitten lainata taas.

Niin ja sen voisin vielä mainita, että tuttia tai pulloa vauva ei huoli. Luulee niitä vaan puruleluiksi, varmaankaan kun ei ole pienestä pitäen tottunut.
 
"Jos rintaa ei saa suuhun, huuto kiihtyy keskellä yötäkin hetkessä nollasta sataan, ja sitten sitä huudetaan kunnes saadaan yskänpuuska." Kuulostaa erittäin tutulta!
Katson tuota linkkiä.
 
Meillä oli aikoinaan ihan samanlaista, ja n. 9kk iässä meno oli sellaista että yöllä tunnin välein piti saada tissi suuhun eikä nukahtaminen onnistunut ilman. Iltanukuttaminen alettiin muuttamaan niin, että iltaimetys siirrettiin rutiineissa aikaisempaan kohtaan (iltapuuron jälkeen ennen iltapesuja kun se aiemmin oli viimeinen "juttu" ja siihen nukahti). Mies huolehti pääasiassa alkuun nukkumaanmenot, ja kyllä se n. viikossa helpotti eikä nukkumaanmeno aiheuttanut protestointia. Se auttaa, jos lapsi jo "tajuaa" mitä iltarutiineista seuraa, en olisi meidän poikaa kovin paljon aikaisemmin jaksanut alkaa "opettamaan tavoille".
 
meillä mies ja lapsi nukkui toisessa huoneessa keskenään silloin. kolme yötä siihen meni kokoajan vähenevällä heräilyllä ja huutelulla. Ja kun sitten nukuttiin taas samassa huoneessa, ei poika enää tissiä juuri muistellut. Ja yölläkin nukahtaminen onnistui paremmin tutin kanssa, kun ei alunperinkään ollut nukahtanut tissille.
 

Yhteistyössä