V
Voihan banaani!
Vieras
Kompostiastiasta tuli banaanikärpäsiä, nyt vien heti kaikki ruuantähteet yms. pihalle kompostiin mutta kärpäset vaan tuntuu lisääntyvän, miten eroon?
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Tällaisen vinkin löysin yhdestä blogista:
Banaaninkärpäsansa:
- pilttipurkkeja (ja elmukelmua)
- omenaviinietikkaa
- tiskiainetta
Laita pilttipurkkeihin vettä, omenaviinietikkaa ja tilkka tiskiainetta. voit halutessaan virittää pilttipurkkien päälle elmukelmua ja siihen kärpäsenmentäviä reikiä mutta itse en ole nähnyt elmukelmua hyödylliseksi. Laita ansoja sopiviin paikkoihin. Banaanikärpäset hukuttautuvat purkkeihin. Omenaviinietikka houkuttelee häiriköt paikalle ja tiskiaine rikkoo veden pintajännityksen joten kärpäset hukkuvat veteen. Muhahhhahhhahhaaaa!
-Itse laitoin punaviinipullon, jonka pohjalle oli jäänyt tilkka viiniä, keittiön pöydälle ja pullon suulle tein paperista lieriön. Jonkin verran sinne eksyi kärpäsiä hukkumaan.