A
aapuva
Vieras
Siis kun tossa missä poistoletku on, on kuulemma joku nysä joka pitää avata, että vesi pääsee poistoletkusta viemäriin. Niin mistä hitsistä se nysä avataan? Oon avuton ja meillä on vedet tiskikoneen sisällä 
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja TriplaIsä;26516593:Se "nysä" tarkoittanee tulppaa joka on siinä viemärisysteemin haarassa.
Ymmärsinkö oikein että poistoletku on kiinnitetty siihen tulpattuun poistoyhteeseen ja kone on käynnistetty ja vedet on nyt koneessa?
Siis kun tossa missä poistoletku on, on kuulemma joku nysä joka pitää avata, että vesi pääsee poistoletkusta viemäriin. Niin mistä hitsistä se nysä avataan? Oon avuton ja meillä on vedet tiskikoneen sisällä![]()
Puukolla, matoveitsellä yms. leikataan sen yhteen tulppa pois.
Eli siitä päästä leikataan noin puoli senttiä pois.
Sitten letku yhteen päälle ja kiristät klemmarin.
Muista että poistoletku pitää käydä viemärin yläpuolella ennen kun se päätyy hajulukkoon, eli sen pitää tehdä sellanen u-lenkki. L
Letku mieluiten kiinnitetään 1-3 kohtaan astiakaappiin.
Alkuperäinen kirjoittaja TriplaIsä;26516673:Sun pitää saada se poisto toimimaan jolloin koneen käynnistäminen tyhjentää koneen.
Poistoletku pitää siis irrottaa ensin. Sieltä voi vähän tulla vettä joten laita joku ämpäri ja pyyhe alle.
Ehdotan että pyydät jonkun miehen hoitamaan homman![]()
Miksi?
Alkuperäinen kirjoittaja häh;26517227:Mimmonen tulppa siinä on? Onko se metallinen vai muovinen?