Mitäpä luulette (hoitopaikka ja kht-kysymys)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Evetsu
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
E

Evetsu

Vieras
Hain hoitopaikkaa lapselle alkaen 3.8. Saamansa hoitopaikan hoitaja on lomalla 17.8 asti jolloin tyttö aloittaa hoidossa. Voinko hakea kht vielä tuolle 3-16.8 väliselle ajalle? En saa nyt sitä ihmistä kiinni kunnantoimistosta jolta kysyä.

Mutta siis kotihoidossa on vielä tuon loman ajan niin eikö voisikin hakea kht vielä pari viikkoa lisää...?
 
Alkuperäinen kirjoittaja k.l.:
Kuulostais ihan käyvältä - miksi ei onnistuisi?

Ajattelin, että jos meillä on kuitenkin se hoitopaikka jo olemassa, hoitaja vaan on lomalla. Kun kuitenkin olen hakenut sitä alkavaksi 3.8. En taida uskaltaa hakea ennen kun saan kiinni päivähoidonjohtajan.
 
Jos oot katkassut sen jo, niin kelan sivuilla sanotaan että alle kk:n pituiselle jaksolle ei sitä makseta. Toisaalta tilanne voi olla toinen, koska jos oot ollut kht:lla ja se jatkuukin sen pari viikkoo.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Jos oot katkassut sen jo, niin kelan sivuilla sanotaan että alle kk:n pituiselle jaksolle ei sitä makseta. Toisaalta tilanne voi olla toinen, koska jos oot ollut kht:lla ja se jatkuukin sen pari viikkoo.

Oon katkassu tohon 3.8 kun siihen mennessä piti olla hoitopaikka, mutta tässä edelleen hoidankin lasta kotona... Voi tosiaan olla, ettei sa haettua enää jatkoa.
 

Yhteistyössä