Mitäköhän tämä on?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ymmällä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Y

ymmällä

Vieras
Minulla pienet kaksospojat. Ikä 4kk. Toisella pojista tulee ihmeellisiä "kohtauksia". Enemmän iltaisin ja yleensä vain syödessä. Saa korviketta. Eli haluaa kyllä syödä, muttei pysty. Aloittaa imemisen, mutta sitten yht äkkiä menee selkä tai koko poika kaarelle ja huutaa aivan julmetusti. Ei mitään pientä itkua, vaan armotonta huutoa. Aamuisin ja aamupäivisin tätä ei tapahdu. Voisiko johtua löysästä portista, allergiasta vai mistä? Onko kellään ollut samanlaista.

Nyt myös päähän ja otsaan tullut pieniä punaisia näppylöitä. Kuivia ja kovia.

En aiemmin puhunut neuvolassa noista "kohtauksista" koska ajattelin, että pienen vatsa vaatii vielä totuttelua, mutta kun jatkunut jo näinkin kauan niin vähän huolestun. Muuten kyllä melko iloinen vesseli. Torstaina on neuvola ja siellä myös lääkäri, joten pääsen puhumaan asiasta, mutta mielelläni kuulisin muiden äitien mielipiteitä.

Saattaahan olla normaaliakin, mutta kun toinen poika ja vanhempi sisko eivät ole moista tehneet. Ja siskolla jopa oli maitoallergia ja silti itki paljon vähemmän.
 
Olisko refluksia. Juttele lääkärin kanssa. Ensiapuna kannattaa iltamaito syöttää mahdollisimman pystyssä asennossa ja pitää ruokailun jälkeen vähintään puoli tuntia pystyhkössä asennossa.
 
Kiitos vastauksista.

Vaiva ei siis ole uusi, vaan ollut alusta asti. Molemmat pojat puklaavat todella paljon. Melkein joka ruokailun jälkeen ja välilläkin menee body vaihtoon. Mutta sellaista oksentamista, että oikein kaaressa tulee, ei ole.

Refluksia vähän itsekin mietin. Monesti kyllä rauhoittuu jonkin ajan kuluttua, kun pitää pystyasennossa. Toinen lemppariasento on vatsallaan minun polven päällä, kun istun. Koitan nyt kiinnittää tuohon syöttöasentoon enempi huomiota ja sanoa myös miehelle. Toivottavasti auttaa.
 

Yhteistyössä