Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Miten sä Kowalski aina (tai ainakin usein) ihmettelet, että mitä ne kulttuurierot on? Kumpi teistä on luopunut omasta kulttuuristaan? Kun jokaisessa maassa on oma kulttuuri ja ainakin mun laajassa, monikulttuurisessa kaveripiirissä kaikilla pareilla on ollut kulttuurieroja. Toisilla lieviä, toisilla aika rajuja, mutta jokainen on sanonut, että eroja on.
9 v aikana ei ole tullut kohdalle mitään kovinkaan kummallisia kulttuurieroja. Siksi ihmettelen, mitä ne "kaikkien" tietämät kulttuurierot oikein ovatkaan. Ne, jotka aiheuttaa kuulemma ongelmia ja joista sanotaan että "tulet vielä näkemään".
Jokainen kahden kulttuurin perhe luonee oman kulttuurinsa missä elää. Eli tuo mukanaan omia tapojaan ja perinteitään. Meistä kumpikaan ei ole luopunut omasta kulttuuristaan, molemmat ollaan vaan saatu uusia tapoja ja juttuja elämiimme. Yhtään sellaista kulttuurista tai taustasta johtuvaa eroa, jonka takia pitäisi riidellä saati erota, ei ole ollut. Kyllä tässä liitossa elää kaksi yksilöä, ei kaksi kulttuurinsa edustajaa.