Mitä voi valmistaa purkkilihasta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "moikka"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

"moikka"

Vieras
Eu:n ruokapaketissa tuli monta purkkia säilykelihaa, en ole koskaan moista maistanut/käyttänyt ja mietin että mitä siitä vois valmistaa?
Vai onko niin pahaa, että menee koiranruuaksi?

Onko joku valmistanut siitä ihan syötävää ruokaa?
 
Siis perinteistä nötköttiä? Lapsena mä tykkäsin siitä. Nyt voi olla, ettei menis alas. Ihan vaan otat lusikalla paloja ja paistat/ lämmität pannulla ja syöt silleen. Tai teet kastikkeen tai keiton. Miten nyt lihaa muutenkin tavataan käyttää.
 
keittoa..

raasta pari porkkanaa, lisää pilkotut perunat ja lanttu, vettä lihalientä ja/tai mausteita, melkein valmiiseen keittoon pilkot ton lihan, lisää chiliketsuppia/tomaattimurskaa anna muhia kypsäksi.
päälle paljon persilijasilppua.

nam
 
  • Tykkää
Reactions: ruutiukko
Minä oon syöny tämmöstä. Avataan purkki molemmista päistä ja työnnetään mötikkä kokonaisena ulos. Otetaan se valkonen rasva erilleen ja pötkö leikataan pihveiksi, jotka ruskistetaan kunnolla siinä rasvassa molemmin puolin.

Toinen ruoka oli semmosta, että pilkottiin iso sipuli venemäisiksi lohkoiksi, jotka kuullotettiin siinä rasvassa. Sitten kuutioitiin liha ja ruskistettiin. Lopuksi laitettiin pannulle vettä niin, että kaikki peittyi liemeen. Suurusta ei laitettu, mausteita vaan. Lihakastikkeena tarjottiin.
 
Paloittelet kuutioiksi ja teet keiton, pottuja, sipulia, pippuria ja porkkanaa ja keittojuureksia.
tai sitten pannulle sipulia, voita, lihaa ja pikkasen vettä ja teet silleen kastikkeen. tai ihna leivän päälle suoraan vuoltuna purkista.
 
Purkkiliha on oikeastaan aika loistavaa tavaraa. Sitähän on monenlaista ainakin periaatteessa saannilla. Poroa, nautaa, sikaa, kanaa ja sitä perinteistä sikanautaa. Parhaiten se toimii ehkä keitossa, mutta siitä saa myös loistavan pyttipannun. Joskus etsin reseptejä ja kävi ilmi, että saarivaltioissa säilykeliha on ollut suosittua kun tuoretta ei aina ole niin hyvin saatavilla. Jamaikalaisia tulisia reseptejä tuli eteen ja Hawaiilla jonkinlaisena epävirallisena kansallisruokana spam musubi, joka on eräänlainen sushista johdettu välipala. Ei kannata pelätä purkkilihoja vain sen takia että ne ovat purkissa, vaan ostaa kaappiin hätävaraksi ja opetella käyttämään niitä.
 
Yksi herkkuruoka "Alkuperäinen vorschmackin valmistustapa on saanut rinnalleen erityisesti retkeilyssä ja veneilyssä käyttökelpoisen nopeasti valmistuvan ”veneilijän vorschmackin”, jossa liha korvataan purkitetulla kypsällä lampaan-, poron-, sian- ja naudanlihalla sekä tähän lisättävällä sipulilla, valkosipulilla, smetanalla, anjoviksella ja tomaattisoseella. Tämän reseptin on kehittänyt jo 1970-luvulla keittiömestari Eero Mäkelä."
 
Yksi herkkuruoka "Alkuperäinen vorschmackin valmistustapa on saanut rinnalleen erityisesti retkeilyssä ja veneilyssä käyttökelpoisen nopeasti valmistuvan ”veneilijän vorschmackin”, jossa liha korvataan purkitetulla kypsällä lampaan-, poron-, sian- ja naudanlihalla sekä tähän lisättävällä sipulilla, valkosipulilla, smetanalla, anjoviksella ja tomaattisoseella. Tämän reseptin on kehittänyt jo 1970-luvulla keittiömestari Eero Mäkelä."

Tämän tyyppistä meillä tehtiin just veneellä, kun olin lapsi :)
 
Purkista voi tehdä matopurkin.

cf24bc660d166f275566c6a8513c756e.jpg
 

Yhteistyössä