Mitä vauvalle vaunuihin patjaksi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja joo, on eka lapsi :)
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

joo, on eka lapsi :)

Vieras
Ollaan lähdössä reissuun 1kk ikäisen vauvan kanssa ja aikomuksena on reissun ajan nukuttaa vauva vaunuissa (lentämällä menossa niin ei matkasänky toimi..). Meillä on kuitenkin tuo vaunukoppa pohjasta jotenkin aika "ohut" tai sellainen periksiantava, joten mietin että mitä siihen kannattaisi laittaa tukevoittamaan pohjaa ja lisäpehmusteeksi. Riittääköhän jos tuollaisen lasten höyhenpeitteen sinne taittelisi? Vai pitäiskö tehdä sellaisesta keltaisesta patjamateriaalista patja? Mitä te olette sinne vaunuihin lapselle laittaneet lämmikkeeksi ja pehmusteeksi?
 
Makuupussi toimii hyvin pohjan pehmusteena! Tai ihan normi äp peittokin... Meillä nuorin nukkuu yhdistelmissä ratasosassa niin, että alla on makuupussi ja on pehmeä.. Ei mahdu enää pehmeeseen kantokoppaa, ikää 3kk.
 
Pitääpä käydä katsomassa kaupassa noita unipusseja..Onko muuten paremp, ettäi sängynpohja (tässä tapauksessa vaunut) on enemmänkin periksiantava vai kova? Jos pohjalla on jotain pehmeää niin onko se jotenkin vaarallista? Ystäväni sanoi mulle ettei sais vauvalla käyttää lampaantaljoja tai höyhenpeitteitä (jollainen meillä on ollut käytössä..). Vauva on viihtynyt siinä, mutta teenkö nyt jotain tosi väärin?
 
Pehmeillä alustoilla on tietty aina pieni tukehtumisriski, mutta jos vauva on siellä niin ettei pääse pyörähtämään naamalleen eikä mikään kangas tule kasvoille, on pieni varmasti ihan turvassa. Kyllähän normaalisti ulkona päikkäritkin nukutetaan vaunuissa talvella vällyihin pakattuna, miksi se olisi jotenkin niin eri asia :)
 
Pitääpä käydä katsomassa kaupassa noita unipusseja..Onko muuten paremp, ettäi sängynpohja (tässä tapauksessa vaunut) on enemmänkin periksiantava vai kova? Jos pohjalla on jotain pehmeää niin onko se jotenkin vaarallista? Ystäväni sanoi mulle ettei sais vauvalla käyttää lampaantaljoja tai höyhenpeitteitä (jollainen meillä on ollut käytössä..). Vauva on viihtynyt siinä, mutta teenkö nyt jotain tosi väärin?[/Q

Ystäväs taitaa ajatella asiaa mahd. allergian kannalta. Ihan hyvin voi käyttää, laita vaikka puklurätti tai joku liina pään alle, niin ei ainakaan tarvii murehtia :)

Vaunun pohjan kovuudella en usko olevan merkitystä...?
 

Yhteistyössä