Mitä vastata...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vaitelias äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vaitelias äiti

Vieras
Esikoinen teki tiukan kysymyksen tänään, en osannut vastata...
"Mitä järkeä on opiskella kun töitä ei riitä kaikille nytkään, enkä mä mikään välkky ole koskaan ollut, tuskin mitään alan töitäkään koskaan tulen saamaan..."

Pisti vakavaksi nuoren miehen murhe jo nyt...
 
Miten niin et osannut vastata lapsen kysymyksiin...? Ajattelet ilmeisesti pohjimmiltasi samalla tavalla kuin poikasi, jos et kerran mitään osannut hänelle vastata? Hän ei tule saamaan töitä, opiskelu ei kannata ja hän ei ole välkky?
 
Alkuperäinen kirjoittaja vaitelias äiti;30029432:
Esikoinen teki tiukan kysymyksen tänään, en osannut vastata...
"Mitä järkeä on opiskella kun töitä ei riitä kaikille nytkään, enkä mä mikään välkky ole koskaan ollut, tuskin mitään alan töitäkään koskaan tulen saamaan..."

Pisti vakavaksi nuoren miehen murhe jo nyt...

Sano sille että ahkeruudella ja sinnikkyydellesi voi jonkin verran kompensoida välkkyyden puuttumista, ja tärkeintä on käytännön hommien sujuminen + sosiaalisuus.
 
Et kertonut minkä ikäinen poika mutta siinä vaiheessa kun hän opintonsa päättää ja siirtyy työelämään voi olla ihan toinen tilanne työmarkkinoilla. Sitäpaitsi koulut käyneellä ahkeralla on aina paremmat mahikset
 
Voihan sitä tosiaan luovuttaa heti alkuunsa ja olla vaikka sossupummi nuoresta pitäen hautaan saakka. Juuri yksi tuttavan poika ajoi armeijassa kortit ja jatkaa sitä alaa, ei ole myöskään välkky ainakaan opettajien mielestä, mutta eipä kuskin tarvi mitään lukeakaan.
 
Näytä sille vaikkapa Facebookista ihmisiä, jotka ovat laittaneet koulutustietoihinsa esim. elämän kova koulu, elämäm/elämän koulu tai elämän korkeakoulu. Jos selviää järkytyksestä, aikoo varmasti opiskella kunnolla.
 
Sano sille, että opiskelee lähäriksi. Lähäreille riittää aina töitä (viimeistään opiskelemalla toisen suuntautumisalan), lähärikouluun pääsee heikompilahjainenkin ja lisäksi naisvaltaiselta alalta/opiskelupaikasta on helppo pokata nainen.
 

Yhteistyössä