Mitä tämä oikein meinaa? Onko äidilläni alkanut........

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja jeesiä kiitos
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
J

jeesiä kiitos

Vieras
muistin heikentyminen vai mitä tämä oikein on?

Olimme tässä hiljan lomalla ja tulimme tällä viikolla kotiin. Soittelin sitten äidilleni ja kertoilin, että kotona olemme & matka on mennyt kotiin. Hänelläpä olikin sitten mielenkintoista asiaa, hän sanoi, että heidän kotonaan on käyty viime syksystä alkaen, mutta kertoi siis vasta nyt asiasta minulle. Kysyin sitten, että mitä on viety? Noh ensimmäiseksi hän sanoi, että rahaa. Mutta sitten hän sanoi, että tuon lisäksi on viety toisesta pakkasesta pullaa ja toisesta pakkasesta iso kasa marjoja. Jatkoin juttua, että onko teillä sitten vara-avaimet kadonneet? Hän sanoi, että ei.

Nyt tulee jutun erikoisin kohta, äitini oli tämän asian tiimoilta soitellut selvännäkijöille + he olivat kertoneet äidilleni kuka on tämän asian takana ynnä sen, että noista heidän vara-avaimistaan on teetetty kopioita. Siis mitä ihmettä? Soitella selvännäkijöille, minusta nuo ovat ihan humpuuki juttu. Ja äitini uskoo heidän juttujaan täysin.

Lisäksi vanhempani tämän asian takia vaihdattivat kaikki kotinsa lukot uusiin. Aiomme myös asentaa heille varmuuden vuoksi myös valvontakamerat, niin voivat tarkkailla käykö heidän kotonaan ylimääräisiä vai ei?

Mutta olen kyllä tämän asian takia ollut jo ihmeissäni muutaman päivän ajan. Ei kyllä minusta tuo tavallista olisi, että käytäisiin toisen huushollista pöllimässä ruokia. Koen todella nyt, että tästäkö alkaa äidilläni muistin heikentyminen. Useinhan heille ensimmäiseksi tulee näitä varasteluharhoja. Ja miten kovasti äitini jaksaakin tätä asiaa päivitellä, että miten toiset ovat kehdanneetkin käydä heidän kodissaan.
 
No anoppi soitti tässä yks päivä ja oli huolissaan kun naapurin isäntä ei saa nyt kylvettyä peltojaan kun hän on käynyt väärään aikaan päivästä pihalla. Oli siis käynyt ulkona samaan aikaan kun naapuri oli ollut pellolla. Yleensä ei mene silloin ulos. Seur päivänä naapuri sitte ei ollutkaan tullu takas pellolle ja sehän oli sit anopin syy.

Joo on diagnosoitu mt potilas ja lääkityskin pitäis olla kohillaan. silti elämä on tätä..
 
No se tässä onkin hankalaa, että mielestäni isänikin on tässä jo mukana. Hänkin on nyt alkanut pohtimaan, että on hänenkin lompakostaan rahaa mahdolllisesti hävinnyt. Tarkkaa määrää hän ei muista. Mutta äitini sen sijaan muistaa tarkasti mikä summa häneltä on kadonnut.
 
Alkuperäinen kirjoittaja alkuperäinen;26524896:
No se tässä onkin hankalaa, että mielestäni isänikin on tässä jo mukana. Hänkin on nyt alkanut pohtimaan, että on hänenkin lompakostaan rahaa mahdolllisesti hävinnyt. Tarkkaa määrää hän ei muista. Mutta äitini sen sijaan muistaa tarkasti mikä summa häneltä on kadonnut.

Jos isä haluaa 'säilyttää' vaimonsa kasvot, ja menee mukaan tuohon juttuun. En kyllä voi kuvitella, että joku varastaisi pullaa ja marjoja kenenkään pakkasesta. Menepä oikein käymään, ja jututat ajan kanssa äitiäsi kaikenlaisista yleisistä ja tutuista asioista, niin huomaat puhuuko outoja niistäkin jutuista.
 
Alkuperäinen kirjoittaja alkuperäinen;26524896:
No se tässä onkin hankalaa, että mielestäni isänikin on tässä jo mukana. Hänkin on nyt alkanut pohtimaan, että on hänenkin lompakostaan rahaa mahdolllisesti hävinnyt. Tarkkaa määrää hän ei muista. Mutta äitini sen sijaan muistaa tarkasti mikä summa häneltä on kadonnut.

Jospa äitisi on ottanut sen rahan, eikä kumpikaan muista sen enempää...mutta joo, kyllä noi jutut kuulostavat sellaselta alkavalta dementialta...
 
Mulla kaveri puhuu samaa, milloin on käyty ja viety viherpippureita tai käänneety taulua toisin päin, paras oli että työtodistukset on viety. mä en enää tiedä miten suhtautua. Meillä alkoi kuulla harhoja vuosi sitten
 
Tuommoinen voi liittyä muistihäiriöön, mutta myös ihan mielenterveyden ongelmiin. Lisäksi jotkut sairaudet voi aiheuttaa muistin ongelmia ja harhaisuutta jos näille on iän myötä muuten alttiutta. Esim kilpirauhsen toimintahäiriöt.
 
kyllä toi vainoharhaisuudelta, tai dementia/altzheimerin tauti. kannattas viiä lääkäriin ja ole sinä mukana ja selittää asian, saa oikeat lääkkeet
isäsi taas voi helposti uskoa äitisi jutut koska onhan kaikki aijemmin ollut totta, lisäksi monet vanhemmat ihmiset on erittäin helppoa huijata uskomuksiin
 

Yhteistyössä