Mitä seuraa ls-ilmoituksesta, kyseessä lääkkeiden väärinkäyttö?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja a..p
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

a..p

Vieras
Tuttavan lapsi, 16 v, jäi kiinni huumaavien lääkkeiden käytöstä. Nyt sitten hänestä on tehty ls- ilmoitus.
Tässä mietiskelen, että mitähän tuosta seuraa? Otetaanko lapsi huostaan, perheessä ei ole mitään kylläkään vialla, oikeasti! Ilmoitetaanko tuosta poliisille/tuleekohan lapselle rikosrekisteri?
 
jos oli eka kerta ni keskustelemaan tulevat kotia. ja se on siinä, mutta tarkkailun alle jää ja aika herkästi sitten reagoivat seuraavaan kertaan. ja kokemuksesta tiedän ettei se tuohon jää. joskus myös vanhempien itse on tajuttava pyytää apua jos väärinkäyttö ei lopu. ihan lapsensa takia.

Kotona keskustellaan, miksi lapsi näin teki ja mitä ideoita vanhemmilla on jatkoa ajatellen, ettei moinen toistu.
 
Riippuu kuka on saanut kiinni, mistä on saatu kiinni, ja miten todettu tämä lääkkeiden käyttö. Huumemerkintää ei tule, mikäli tältä lapselta ei ole hallusta löydetty näitä lääkkeitä (ja nimenomaan poliisi löytänyt), sairaala tm hoitohenkilökunta on velvollinen luovuttamaan löytämänsä huumaavat lääkkeet poliisille hävitettäväksi, mutta eivät saa antaa tietoja henkilöstä, jolta lääkkeet on otettu haltuun.
 
Ei se aina tarkoita huostaanottoa, mutta avohuollon tukitoimia varmaankin, ja nehän auttaa koko perhettä. Miksi se tuntuu olevan huono asia, jos lapsi ja perhe saa apua?
 

Similar threads

Yhteistyössä