Mitä rippilahjaksi tytölle ja pojalle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vinkkejä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vinkkejä

Vieras
Vinkkejä rippilahjoihin oisin vailla sekä tytölle ja pojalle. Hyvin ei tunneta, joten mitään "henkilökohtaista" en oikein osaa ostaa. Mitä te olette antaneet?
 
Tyttäreni pääsi viime kesänä ripiltä. Hänellä on hyvin omanlaisensa maku ja hän stressasi jo etukäteen lahjoja, joilla hän ei tee mitään (esim. Väärällä maulla valitut korut). Tästä syystä paras lahja oli raha tai lahjakortti. Onneksi sitten vain muutama vieras toi hopealusikoita ja yksi posliinienkelin. Siksipä itse vien rippilahjaksi aina rahaa.
 
Vinkkejä kaipaisin minäkin! Rahaa en haluasi antaa, sillä tiedän sen helposti jotuvan vääriin käsiin. Pitänee kysyä rippilapselta itseltään.

Mutta tuo, jonka lapsi sai hopealusikoita... Eihän ne tossa iässä innosta, mutta ehkä myöhemmin osoittautuvat hyviksi. Samoin korumaku voi muuttua.
 
[QUOTE="vieras";28547864]Vinkkejä kaipaisin minäkin! Rahaa en haluasi antaa, sillä tiedän sen helposti jotuvan vääriin käsiin. Pitänee kysyä rippilapselta itseltään.

Mutta tuo, jonka lapsi sai hopealusikoita... Eihän ne tossa iässä innosta, mutta ehkä myöhemmin osoittautuvat hyviksi. Samoin korumaku voi muuttua.[/QUOTE]

Toki myöhemmin saattavat ilahduttaa, mutta arvelin tässä kysyttävän lahjoja, jotka olisivat saajasta heti mieluisia. Kauniisti tyttäreni kiitti kaikista lahjoista eikä lahjan antajalle tullut paha mieli. Tyttökin totesi, että ottaa lusikat sitten omaan kotiin, mutta mun hopealusikoiden joukkoon menivät odottelemaan :)
 
Kummipojalle mopokypärä, rahaa, lahjakortteja, ystävän tyttö toivoi KoKo-astioita, sukulaislapsielle tilattiin Roope-setä vuodeksi ja annettiin 2 elokuvalippua.
 
Snö of Sweden koru tytölle, jos on sen näköinen että tykkää koruja käyttää. Kummalle vaan lahjakortti Stoccalle, leffaliput. Tai nimikoitu muumikäsipyyhe.
 
Kiitos vinkeistä, lisääkin saa antaa! Lahjakortit ovat ehkä vähän hankalia, kun asuvat molemmat pienellä paikkakunnalla eikä sieltä Stockaa ym. löydy. Korut on tosi vaikeita, en osaa yhtään tytön tyyliä arvata ja itse muistan saaneeni ainakin ihan "vääränlaisia" aikoinaan.. Leffaliput varmaan ainakin menis käyttöön, mutta onko ne vähän liian vähän taas?
Hitsi mä teen tästä vaikeeta!
 
Ite kysyin lapsen äidiltä että mitä toivoo. Oli sit kaikilla toiveena rahaa. Osa kyllä keräs ihan järkeväänkin (esim kamera) .

Oma poika sai kaikkea harrastukseen liittyvää. Eli retkeily varusteita. Trangian, kunnon taskulampun jne.
 
rahaa.. tai kysykää lahjan saajalta! vanhemmat on voinu ymmärtää väärin tai eivät edes tiedä mitä hän oikeasti haluaa lahjaksi. mikään ei ole niin turhauttavaa kun saada kasa astiastoja tai pyyhkeitä tai mariskooleja.. päätyvät kuitenkin vain vanhempien käyttöön tai kaappiin pölyyntymään!
 
Valikoima kunnon RISTEJÄ

ebay.com ja hakusanoilla gold cross necklace tai silver cross necklace. Tai google.com ja käyttää kuvahakua ja samoilla hakusanoilla, ja klikkailee sieltä sitten liikkeen kotisivuille ja visalla maksaa tulee postissa yleensä Amerikasta missä kaikki on hienompaa. Suomesta ei löydy kun mummojen kaulaan Ristejä lyhyt ketju jaa tyyliton risti kuka noita muka pitäs.
Vastaa viestiin
 

Yhteistyössä