Mitä päälle

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja 1-vuotiaalle
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
1

1-vuotiaalle

Vieras
Mitä puette n. 1-vuotiaalle tällaisilla keleillä (0- 7 astetta plussaa) ulkoillessa? Millainen haalari, päähine, käsineet, kengät? Ensimmäinen talvi tulossa leikki-ikäisen kanssa ja äiti on vähän hukassa pukeutumisen suhteen... Eli poikamme on nyt vähän päälle 1 v. ja perhepäivähoidossa. Ulkoilevat hoitopaikassa 2x päivässä n. tunnin kerrallaan. Lisäksi ollaan yleensä iltaisin omalla pihalla leikkimässä. Tähän asti pojan varsin ohut, mutta tuultapitävä haalari on ollut juuri sopivasti. Mutta nyt kelit kylmenivät ja mietin mitä pukea ennen pakkasia. Parina viime päivänä olen pukenut Kivat-merkkisen villahaalarin tuon ohuen haalarin alle. Alla t-paita, pitkähihainen paita, pitkät kalsarit, collegehousut ja sukat. Sisääntultua poika on välillä ollut hikinen, välillä ""normaali"", välillä viileä niskasta. Poika on jatkuvasti liikkeessä, mutta välillä myös istuskelee maassa. Lisäksi olen pukenut puuvillaisen ohuen kypärämyssyn ja sen päälle pipon, käsineet tavalliset sormikkaat, kengät lenkkarit. Millaisia kenkiä käytätte ennen pakkasia? Kertokaahan mitä teillä puetaan!
 
on se aikamoista säätämistä tuo pukeminen. välillä tuntuu että tarjetaan hyvinkin ja välillä taas kädet ihan jäässä...

Meillä on ollut semmoen ""halvempi"" versio välikausihaalarista, joka pitäs olla kuitenki suht koht tuulenpitävä/kosteutta hylkivä. Alla esim. tänään illalla oli sukkahousut, aluspaita, sukat, collegeasu ja välissä just neulehaalari/fleecehaalari. Kypärälakki (semmonen paksumpi) ja välikausihanskat jonne joutuu lisäämään kudotut lapaset kun kädet jäässä koko ajan. Jalassa kumpparit kera villasukkien. Tyttö oli ihan lämmin mutta ei hikinen. Toisaalta meillä ei vielä kävele joten paljon istuskelee ja konttaa tosin joten ei lämpiä sen liikunnan kautta niin hyvin. Vähän hankalaa tuo kerrospukeminen on.
Vaunuihin päikkäreille oon laittanu tuon collegeasun päälle sen äippäpakkauksen toppahaalarin (menee nippanappa päälle). joo ja kumpparitkin alkaa kohta jäädä kylmäksi joten pitänee siirtyä talvisaappaisiin. Meillä ongelmana kun tytöllä tosi pienet jalat ja kädet, niin pikkasia saappaita ei tahdo löytyä (esim. niitä lämpökumisaappaita) ja pienimmät kintaat on ihan tosi kömpelöt sen käsissä, ei saa tehtyä mitään.
 
Mulla suunnilleen saman ikäinen poika, tarhassa. Meillä vaatteina ollut seuraavaa: sukkahousut/pitkät kalsarit, pitkähihainen paita, välikausihaalari, varsilenkkarit, paksuhko puuvillapipo, sormikkaat. Kylmemmällä (+2) paksumpi paita ku muuten ja tarvittaessa kypärämyssy pipon alle tai paksumpi pipo. Ei oo vielä palellu.. Kun keli vielö kylmenee, siirrytään lapasiin tai välikausirukkasiin. Talvikengät ja haalari ym. laitetaan kun tulee päiväpakkasia. Villahaalari oli viime talvenakin päällä vain kerran, oltiin Kuusamossa ja pakkasta jotain 25 ja kova tuuli. Nukkui pihalla vaunuissa lampaantaljan päällä makuupussissa, yvässä tuulensuojassa ja heräsi kolmen tunnin päästä hikisenä. ü Kokeilemalla selviää. Hommaa talveksi kuomat, kohtuuhintaset, kuivuu nopeesti, kevyet ja hyvä kävellä.
 
Lapset on erilaisia, parhaiten se selviää kokeilemalla. Aika paljon kyllä tunnutte laittavan vaatetta päälle. Riippuu tosin myös siitä, että kuinka paljon lapsi liikkuu. Mietin vaan, että kuinka paljon puette sitten, kun pakkasta todella on. Tosin osa oli aikalailla samoilla linjoilla kuin meillä.
Sukkahousut, pitkähihainen paita. Välikausihaalari. Kypärämyssy (sellainen vahvempi), kunnon vettäpitävät hanskat. Varsilenkkarit, jotka myös pitää kosteutta. Meillä lapset on aina olleet kylmä kätisiä, joten aika paksut hanskat on jo nyt käytössä.
Nyt olen ajatellut, että voisin laittaa villahaalarin tms. ja vähän ohuemman kerroksen alle.
 
...ja toivottavasti auttaa! :)

Ennemmin vähän vaatekertoja lapselle,ku että liian monta.Olo tulee kankeaksi ja liikkuminen vaikeutuu.
Mulla esikoinen oli ongelma,mut nyt jotenki hoksaa nämä jutut. :)
Nyt olen päällä pitänyt bodya ja sukkiksia ja toppapuku vaan päälle.Paljon mielummin liikkuu eikä oo semmonen tömppö.Lämpö pysyy hyvin,kun on hyvät hanskat ja lakki.Kypärämyssy ja pipo.
Jokainen lapsihan on yksilö...joku tarttee enemmän,joku vähemmän.
Tuo tuulensuojapuku on hyvä,mutta jos et halua laittaa vielä toppapukua,niin sinuna kokeilisin body/paita,sukkikset/kalsarit ja sit villapuku ja tuulipuku.Villapuku on TOSI lämmin,eikä kannata liian ""kuumaksi"" totuttaa,kun ne oikeat kunnon pakkaset tulee,nii sit ihmetellään,ku kylmä tulee.
HOX vielä...lapsi kun liikkuu koko ajan,nii ei sillä silleen kovin kylmä ehdikkään tulla.Tosin ku aikuinen,joka hiekkalaatikon laidalla seisoskelee,nii äkkiä kylmyys iskee.
Kokeile kaikkea ja totea teille paras tyyli...näin mennään meillä...toivottavasti sait vähä näkökulmaa! :)
 
Kiitos kaikille vastauksista! Maisalle sen verran, että pojan nykyinen haalari on oikeasti todella ohut, ei välikausihaalari. Pitää kohtuuhyvin tuulta, mutta ei vettä. Eli alle on pakko laittaa jotain tällaisella kylmällä ilmalla. Ensi vuonna hankin sitten ihan välikausihaalarin, nyt en edes tiennyt vielä mitä ne oikein ovat! Helpottuu sitten pukeminenkin.

Sopivien hanskojen löytäminen on ollut vaikeaa, ovat niin kamalan isoja kaikki. Poika kuitenkin haluaa touhuta käsineenkin. Sormikkaat ja ohuet lapaset toimivat hyvin, mutta alkavat olla turhan viileät ja kastuvat hetkessä.
 
Alkuperäiselle: Ihan totta, että jos ei ole kunnon vettä/tuulta pitävä haalari, niin kannattaa varmaan laittaa enemmän alle. Suosittelen tuollaista vedenpitävää välikausihaalaria. On todella hyvä hankinta. Mutta tosiaan varmaan myöhäistä hankkia tässä vaiheessa.

Meilläkin sama ongelma hanskojen suhteen. Ovat kaikki niin isoja. Siinä en oikein osaa neuvoa. Meidän poika vain yrittää toimia näillä hanskoilla ja hermot kieltämättä menee. Olen välillä ihmetellytkin, että kuinka isoja muiden lasten kädet oikein on.
Ehkäpä kannattaisi hankkia lapasten päälle kurahanskat, vaikka vuorelliset. Meillä ainakin pystyy niiden kanssa vähän paremmin toimimaan. Mutta ehkä olet jo kokeillut.
 
näköjään meidän likka on sitten ""kylmäverinen"" kun ei tahdo tarjeta noilla teidän varusteilla. Tänään just sovittiin hoitotädin kanssa että huomiseksi laitetaa talvikengät (kuomat) kun tänään oli kumppareilla+villasukilla ollu aivan jäiset jalat. Mutta ehkä se on se kun se ei vielä kävele ni on enemmän paikallaan.
 
Emmi: Ei kannata hermostua. Tuskin täällä kukaan mitään yhtä oikeaa totuutta jakaa. Lapset ovat erilaisia. Mutta silti useat vanhemmat tuntuvat pukevan mieluummin liian paljon kuin liian vähän. Enkä sano/vihjaa, että sinä niin tekisit.

Monet lapset palelee juuri käsistä ja jaloista, mutta muuten ei välttämättä tarvitse laittaa niin paljoa vielä tässä vaiheessa. Luin juuri jostain lehdestä, että on hyvä tavallaan totutella kylmyyteen pikku hiljaa. Ei siis näillä keleillä valtavaa varustusta.
Meidänkin lapsella kylmät jalat kummpareissa ja villasukissa. Siksi hommasin kosteutta pitävät varsilenkkarit.
 

Yhteistyössä