Mitä päälle vastasyntyneelle?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Sanna"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
[QUOTE="vieras";24440701]Minkä takia muuten äitiyspakkauksen haalarin pitää olla noin järjettömän iso??[/QUOTE]

No jos esim lapsi syntyy kesällä, kuten meillä. Jos puku olisi ollut kokoa 50-60 olisi se jäänyt kokonaan käyttämättä.
 
[QUOTE="vieras";24440701]Minkä takia muuten äitiyspakkauksen haalarin pitää olla noin järjettömän iso??[/QUOTE]

Oli koko mikä tahansa, aina on joku kenen vauvalle se ei käy.
 
meillä oli joulukuussa syntyneellä 62 kokoa oleva haalari alkuun käytössä noin kuukauden. turvakaukalossa oli koko ajan käytössä lämpöpussi joten siihen en liian isoa haalaria alkanut tunkemaan. kuukaune iässä vaihdoin sitten siihen äp haalariin kun oli paljon paremmin istuva ja ihanan lämmin ja pehmonen, toisinkuin se name it:n haalari mikä oli käytössä. äp haalarista saa hihahat ja lahkeet käännettyä, jolloin on semmoinen umpipussi missä on vaunussa kiva köllötellä.

vastaukseni on siis, osta turvakaukaloon lämpöpussi ja tuo vauva siinä kotio, fleece tai villahaalari vaan päälle ja sinne pussiin. 56cm haalari alkuun vaunuillessa, vaikka vauvan koosta riippuen ei mene varmaankaan koko talvea.
 
[QUOTE="vieras";24440740]Oli koko mikä tahansa, aina on joku kenen vauvalle se ei käy.[/QUOTE]

Mutta esim. 60 cm haalari kävisi lähes kaikille kun tuo noin iso ei käy lähes kellekkän vastasyntyneelle.
 
Riippuu niin lapsesta tuo sopiva koko. Täysiaikaisinakin syntyneet kun eivät ole samaa kokoa. Toiset ovat 2,5 kg ja 48 cm kun toiset ovat 4,7 kg ja 56 cm.

Meillä poika oli syntyessään 53 cm ja 4,3 kg, ja koon 56 vaatteet menivät päälle noin viikon ajan. Sen perusteella en ole 62 cm pienempää ulkovatetta edes harkinnut hankkivani tälle lokakuun alussa syntyvälle (jos siis lasketun ajan tienoilla syntyy). :)
 

Yhteistyössä