Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Alkuperäinen kirjoittaja Rukoilijasirkka:
Keittiönoita sanoi hienosti.
Romantiikka voi olla myös kaikkea sellaista, jonka jälkeenpäin muistaa... Vaikka se, kun ajetaan johonkin, mistä tähdet näkyvät hyvin ja odotetaan tähdenlentoa. Tai ollaan asemalla sylikkäin, koska on pakkanen. Tai se kun sataa ja mies kantaa minut lätäköiden yli. Tai kun saa kukkalähetyksen.
Me käytiin mieheni kanssa toissatalvena pakkasilla merenrannalla ihastelemassa tähtiä. Istuin hänen sylissään, kaljaa oli eväänä ja itsetehtyjä lättyjä.

Tuskin kuulostaa kovin romanttiselta, mutta oli se aika ihanaa silloin.
Mun mielestä kuulostaa, erittäin.
Me alettiin miehen kanssa seurustella 16 vuotiaina, koska oli talvi ja pakkanen ja olimme menossa junalla, mutta myöhästyttiin ja jouduttiin odottamaan tosi kauan. Tuli niin kylmä, että oli pakko istua sylikkäin ja lämmitellä käsiä toisen iholla. Tai me alettiin siitä viikon päästä seurustella sitten.