Mitä mieltä sarjavalittajasta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras

Itse olen sitä mieltä, että valittaminen on ihan ok ja lakisääteistä toimintaa. Mutta. Ja tämä on oleellinen pointti. "Roivaksen omien sanojen mukaan kaupungilta kestäisi tunti ratkaista tonttiarvontaan kuuluva riita, mikä peruuttaisi ison osan valituksista." Tuo kertoo, että kyseessä ei ole aito valitus hyvässä hengessä ja huoli siitä miten yhteisiä asioita hoidetaan, vaan puhdasta katkeraa kiusantekoa. En hyväksy kiusaamista. Kiusaajia pitäisi yksinkertaisesti vetää ympäri korvia ja sylkeä naamaan.
 
Tekisin ihan samaa. Korruptio jyllää Suomen kunnissa ja kaupungeissa, ottaa päähän kun pitää elättää niitä omilla verorahoilla vuosi toisensa jälkeen.
 
jos valitus osoittautuu aiheettomaksi niin valittajan pitäisi maksaa oikeudenkäyntikulut
Samaa voisi soveltaa myös esim. turvapaikkapäätöksistä valittamiseen/uusimiseen, sielläkin löytyy noita lukuisia kertoja yrittäneitä. Jos ensimmäinen päätös ei miellytä, valittajalta peritään etukäteen kiinteä hinta uusintakäsittelystä. Jos valitus menee läpi, saisi tuon takaisin.
 
  • Tykkää
Reactions: kruuttis
Tekisin ihan samaa. Korruptio jyllää Suomen kunnissa ja kaupungeissa, ottaa päähän kun pitää elättää niitä omilla verorahoilla vuosi toisensa jälkeen.
Mutta kun tässä ei ole kyse siitä, että valitettaisiin korruptiosta. Kyse on siitä, että halutaan kiusata kollektiivisesti koko yhteiskuntaa, kun on sotkettu omat asiat ja petytty siihen.
 
  • Tykkää
Reactions: Johnny Appleseed

Yhteistyössä