Mitä lapsen näppylät oikein ovat??

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Apua"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

"Apua"

Vieras
Lapsella on ollut jo yli kuukauden näppylöitä. Alkuun olivat ihonvärisiä, pieniä ja niitä oli kainalon alueella. Näyttivät vähän niinkuin värittömiltä pieniltä finneiltä. Käytin sairaanhoitajalla, joka sanoi että molluskoita eli ontelosyyliä. Ok, vaikka ei mun mielestä kyllä näyttäneet sellaisilta mitä molluskat googlaamaalla löytyy. Sairaanhoitaja sanoi, että mitään ei niille oikein tehdä että rasvatkaa vaan perusvoiteella.. No, nyt niitä tulee lisää ja lisää ja ne leviää ja leviää - niitä on siellä täällä ja lapsi niitä raapii ja repii. Näyttää, että osa häviää ja sitten tulee uusia.

Nyt mua on alkanut epäilymättämään tosissaan että ne ei ole molluskoita vaan jotakin muuta. Osaako kukaan sanoa mistä voisi olla kyse? Olen googlettanut ja googlettanut mutta mitään sopivaa en löydä. Täytyy soittaa maanantaina aikaa terveyskeskukseen, kun alkaa mennä hermot tähän. Onko kenenkään lapsella ollut samantyyppistä?
 
Ei missään nimessä kortisonia molluskoihin, ärtyvät entisestään, usein leviävät.

Jos ovat tulehtuneita/ärtyneitä, lääkäri voi määrätä tiettyä voidetta (sienilääke), joka parantaa tulehtuneen. Meillä ko. voide vei vihdoin voiton molluskoista kokonaan, Fucidin taisi olla nimi.
 
Fucidin ei oo sienilääke. Vaan bakteerilääke, tehoaa vain bakteeritulehdukseen, jota tosin voi iholla olla kun sitä raavitaan. Mut fucidin ei tehoa molluskoihin.
 

Yhteistyössä