Mitä kieliä osaat ja kuinka hyvin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Tiedustellaas vähän palstalaisten kielitaitoa. Kerro kielet mitä osaat ja taitotasosi asteikolla 1-5. 5= äidinkieli tai natiivitaso, 4= Hyvä osaaminen, mut ei kumminkaan äidinkielitasoa. 3= Perusosaaminen. Menee small talkissa ja työkielenäkin jossain määrin 2= Jonkinlainen osaaminen, ymmärtää osittain luettua ja kirjoitettua ja pystyy tuottamaan ainakin small talkia
1= turistitaso. Osaa valikoituja lauseita, mutta ei todellista kielen taitoa.
 
Suomi, englanti, ruotsi, venäjä/ukraina, ranska, espanja, viro, italia, turkki, kreikka.

Kuutta olen opiskellut, joista neljää olen opiskellut vuosia.
Viimeisimmistä en osaa kuin muutamia sanoja/lauseita.😬
Osa kielistä ovat erittäin ruosteessa koska niitä ei tule käytettyä.
 
Suomi 5, englanti 4, ruotsi 3, saksa 2. Kirjoitin noista 30 vuotta sitten L,M,A,C jos oikein muistan. Ruotsi ja englanti jäivät pisteen ylemmästä arvosanasta! Tosin oli mulla sitten tuuria toiseenkin suuntaan. But that´s another story.

Sitten turistina joitakin kieliä ns. hiukkasen opiskellut turistitilannetta varten, mutta aika hyvin nuo sitten unohtuneetkin. Ei sitä Holalla, Rukiveerillä ja Graziella viitti väittää edes että taso olisi yksi. Toki jo lentomatkan aikana ehkä nousisi kohdemaahan sille tasolle.
 

Yhteistyössä