M mä vaan Vieras 17.09.2008 #2 Alkuperäinen kirjoittaja marika: en jummarra Click to expand... eix salami oo kovempi makkara
A Ainakin tuossa Vieras 17.09.2008 #3 salamissa on possunlihaa, meetwurstissa nautaa ja usein myös hevosenlihaa. Käytetyt mausteet myös eroavat jonkin verran.
salamissa on possunlihaa, meetwurstissa nautaa ja usein myös hevosenlihaa. Käytetyt mausteet myös eroavat jonkin verran.
V vieras Vieras 17.09.2008 #4 periaatteessa samaa tavaraa, eri maista kotoisin nuo nimet. Kyllä salamissakin voi olla ja yleensä on hevosenlihaa, varsinkin italialaisissa.
periaatteessa samaa tavaraa, eri maista kotoisin nuo nimet. Kyllä salamissakin voi olla ja yleensä on hevosenlihaa, varsinkin italialaisissa.
C caysa Jäsen 30.08.2008 605 0 16 17.09.2008 #5 Eipä niissä juuri eroa ole Salami on italiaa ja Meetwursti (metwurst) on taas saksaa... Että kumpi vaan tai molemmat B)
Eipä niissä juuri eroa ole Salami on italiaa ja Meetwursti (metwurst) on taas saksaa... Että kumpi vaan tai molemmat B)
M mites Vieras 17.09.2008 #7 oisko ne noi alkuperämaat? meetvursti alunperin saksasta, salami italiasta.. meetvursti ei kyllä myöskään taida olla ilmakuivattua?
oisko ne noi alkuperämaat? meetvursti alunperin saksasta, salami italiasta.. meetvursti ei kyllä myöskään taida olla ilmakuivattua?