Mitä astiasarjaa keräät? Vinkkejä vastaanotetaan, ei Teema-sarjasta?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja sh-äiti
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

sh-äiti

Vieras
Tahtoisin alkaa kerätä jotain ihanaa astiasarjaa. Meillä kaikki lautaset, kupit jne ovat eriparia. Mitä sarjaa sinä keräät, jos jotain keräät? Niin ja tuo Teema-astiasto ei tule kysymykseen, haluan ehdottomasti jotain muuta mitä meillä töissä käytetään.
 
Valkoinen Teemaa ja Pentikin Valoa ja Tunturia löytyy, mitään en varsinaisesti keräile. Ruoka näyttää parhaimmalta valkoisessa lautasessa. Kahvikupposet voivat olla melkeen mitä vaan, vanhat astiat on kauniita, mutta en tiiä uskaltaako niitä pestä koneessa ja itse olen laista käsin tiskaaja, siksi en ole niitä hamsteroinut.
 
Itselläni Pip Studion Cinese Rose sarjaa eri värisinä ja Green Gaten pyyhkeitä, essuja jne. sisustustekstiilejä. Ovat aivan ihania. Myös Mateuksen värikkäät lautaset, vadit ruokailuun, ihan arkiseen. Isoäidin vanha kultareunainen arabian astiasto isommalle porukalle, sekä lasivitriinistä myös pari täyttä kahviastiastoa Köpiksesta joltain 40-50 luvulta Malerin leimoineen, mutta niitä käytän tosi harvoin. Myös Apilanlehden meriastiasto on ja kuudelle Celebreisson astiasto. Rakastan astioita ja löytyykin sen vuoksi vähän joka lähtöön. Ai niin ja kahdelle VilleroyB teeastiat jossa kaksi teekannua kuppeineen, tarjoilulautanen ja hillopurkit. Ihania.
 

Yhteistyössä