Mistä vuoden ikäiselle kestovaippoja? Suositelkaa!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja leppis
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
L

leppis

Vieras
Mistä löytyypi hyviä kestovaippoja vuoden ikäiselle? Paljonko kantsii ostaa ja mitä maksaa? Ollaan tähän asti saatu kestot lainaksi, nyt pitää palauttaa kun lainaajalle syntyy itselleen vauva. Ei siis mitään havaintoa "oikeista" kestoista, eli mitkä merkit on hyviä jne.?

Kaikki kommentit otetaan kiitollisena vastaan!
 
Käypä kestovaippainfon forumilla katselemassa ja kyselemässä. Suosittelen myös tutustumaan vaippavuokraamoiden palveluihin, jotta saat helposti/halvalla kokeiltua erilaisia vaippoja ja löydettyä sen teidän jutun.

Meillä 7kk ikäisellä käytetään päivisin tasku- ja aio-vaippoja, ulkolaisista Bumgenius 3.0 taskut ja Fuzzit parhaat, kotimaisista Beebo, Nupsukka, Mannamaa ja Made by Riinat istuvat parhaiten. Mutta nämä ei käy tosiaan kaikille, meillä suht reidekäs/pieni vatsainen tyttö. Kokeilemalla löytyy se oma juttu! Onnea matkaan!

 
Oliko nämä kaverisi kestovaipat sitten hänen itse tekemiään? Voisitko häneltä kysyä neuvoa, että jos teille kerta heidän vaipat istuivat niin mistä saisit samalla kaavalla tehtyjä hommattua. Onko lapsi minkä mallinen? hoikkis, pullukka? Minkä tyyppistä vaipparatkaisua olet aikaisemmin käyttänyt? Onko ajatuksena hommata sisävaippoja ja kuoria vai taskuvaippa ja all-in-one tyyppisiä ratkaisuja?
 
Olivat hänen itse tekemiään. En osaa ommella, joten tällä kertaa aion ostaa valmiina. Haluan ostaa mahdollisimman valmiin paketin, eli kai sitten all-in-one...

Meillä on hyvin hoikka ja jäntevä poika.
 
AP, miksi kaverisi haluaa kaikki vaippansa heti takaisin? Eihän hänen lapsensa tule noita 1v:n vaippoja heti käyttämään. Voisitko kysyä häneltä, josko hän ottaisi aluksi vain ne pienimmät vaipat takaisin? =)
 
All-in-one vaipat maksaa n.18-25e kpl, ovat kalleimpia vaippoja, mutta sittenhän ei kyllä imuja tarvitse erikseen ostaa. Hyviä merkkejä ovat ainakin Bumgenius, Ipanat, made by Riina, Niikki, Ronja&Roope. Kannattaa miettiä millä kiinnitystavalla vaipat haluaa. Me ainakin nyt vuoden iän jälkeen tykättiin sivunepillisistä koska ne voi pukea housuvaippana jalkaan..
 

Similar threads

Yhteistyössä