Missä vaiheessa kannattaa todella huolestua

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Vabba
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

Vabba

Vieras
Tytöllä (1v5kk) oli mahatauti, joka kesti 2pv. Oksenteli tosi paljon eikä syönyt taudin aikana oikeastaan mitään, nesteet (maito/vesi/mehu) kelpas. Nyt ei oo eilen eikä tänään enää oksentanu, mut ruoka ei maistu vieläkään. Esim. tänään on vähän leipää natustanut, pari lusikkaa jogurttia ja maitoa, siinä se. Pissaa on kyllä joka vaipassa eikä kuivumisen merkkejä muuten ole. Jaksaa kyllä leikkiä, mut ihan normaali turbo-tyttö ei ole. Missä vaiheessa tosta syömättömyydestä kannattaa huolestua?
 
Meillä pojalla 1v7kk menee joka taudista paranemiseen viikko, eikä siitä kuulemma kannata huolestua jos kuitenkin jotain menee pikkuhiljaa. Meillä tietysti aina näin, joten ehkä siksi neuvottu olemaan rauhassa. Paino laskee aina sen viikon-kahden aikana "paljon", mutta kiinni ollaan aina saatu :)
 
Muutaman päivän se maha on vielä sekaisin ja sellanen hellä, eiköhän se tuosta ala parin päivän aikana korjaantumaan. Jos kuitenkin on kiinnostunut ympäristöstään ja saa nesteitä riittävästi, niin ok.
 

Yhteistyössä