Minun mielestäni pientä kerrostaloasuntoa on vaikeampi pitää siistinä kuin isoa omakotitaloa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja velaton, mutta silti köyhä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

velaton, mutta silti köyhä

Vieras
Kolmihenkinen perheemme asuu aika pienessä kerrostalokolmiossa. Tuntuu että tavaraa on ihan liikaa, mutta ei silti hirveämmin mitään ylimääräistä. Silti meillä on aina kaikki tavarat levällään, kun on niin vähän säilytystilaa. Pyykkiäkin kun pesen, niin niitä joutuu kuivattelemaan välillä milloin missäkin näin talvisin, koska ei ole pesuhuoneessa tilaa..sinne juuri ja juuri mahtui pesukone suihkun, wc-pöntön ja lavuaarin lisäksi. Haaveilen että joku päivä meilläkin on rahaa ostaa omakotitalo, missä on kunnon kodinhoitohuone ja paljon säilytystilaa. Kehtaisi pyytää ihmisiä kyläänkin, kun ei meillä ikinä ketään käy kun ei ole tilaa :(
 
Meillä sama tilanne, tosin kolmiossa asuu 5 henkeä.. Tämä onneksi on väliaikaista, se isompi koti on koko ajan rakenteilla! Mutta se on kyllä totta, että näin pienessä tilanne lähtee käsistä ihan muutamassa tunnissa.. Eikä "koskaan" ole siistiä, kun aina jossain on pyykkiä kuivumassa tms..
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Olen huomannut saman, mutta kyllä omakotitalonkin saa sotkettua ahtaan oloiseksi. ;)


no kyllä se varmasti on mahdollista :) meillä ei tätä omaisuutta kuitenkaan niin hirveästi ole, että jos saisimme edes 10 neliötä enemmän niin johan olisi paljon väljempää.
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Peesi tälle!
Pienessä asunnossa pitäisi olla joka ikiselle tavaralle ja ennen kaikkea kaikille kotitöille todella hyvin suunnitellut tilat.


näin juuri. meillä lojuu pölynimurikin milloin missäkin kun ei se mahdu minnekään :O
 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Olen huomannut saman, mutta kyllä omakotitalonkin saa sotkettua ahtaan oloiseksi. ;)


no kyllä se varmasti on mahdollista :) meillä ei tätä omaisuutta kuitenkaan niin hirveästi ole, että jos saisimme edes 10 neliötä enemmän niin johan olisi paljon väljempää.

Ei siihen omaisuutta tarviikaan, lasten lelut kun levittää pyörremyrskyn lailla niin jo neliöt häviää...
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Asunnon kokoa tärkeämpi on tavaran määrä. Jos kaikille tavaroille on oma paikkansa, siivoaminen on helppoa. Eli joko isompi asunto tai vähemmän tavaraa.


mutta kun ei meillä ole paljoa huonekaluja. Olohuoneessa on vain kahden istuttava sohva, sohvapöytä tv-taso ja pieni tietokonepöytä..ja silti on ahdasta.. makuuhuoneeseemme ei mahdu kuin sänky. Sitten on kyllä erillinen vaatehuone, mutta sekin on ihan täynnä, kun joutuu johonkin miehen harrastusvälineetkin sijoittaa. Lapsen huoneessa on yksi vaatekaappi ja hänen sänkynsä..that`s it.. :(
 
Mut eikö silloin juuri kannattaisi sijoittaa iso laatikkoiseen piironkiin, irtonaiseen vaatekaappiin jne. juttuihin, minne sitä romua saisi sijoitettua? Sohvapöydäksi kori, jonka päälle levy pöytätasoksi, sinnekin saa paljon tavaraa. TV-tasoksi vanhan mallin kirjahylly, jonne saa upotettua kaikki mahdolliset paperit. Sängyn alle suljettavat muovirasoat, joissa pyörät, sinne saa vaikka liinavaatteet. JNE. tässä vaan esimerkkejä.
 

Uusimmat

Yhteistyössä