Minkälaisia pensasaitoja teillä on? Mitä suosittelette?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja äiti86
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

äiti86

Vieras
eli mikä pensasaita pihassanne on ja tykkäättekö? Meidän piti naapurin kanssa istuttaa tuija aita mutta nyt naapuri on sitämieltä että on aika iso vaiva huputtaa aina syksyllä ne 73tuijaa jotka istutettais kun palavat kuulemma herkästi. Lauta aitaa ei halua eli joku pensasaita sitten vissiin.. Keksis vaan et mikä olis semmoi helppo tai jotain... Suositelkaa.
 
no oikeessa oli kyllä tuon huputtamisen suhteen. musta lauta-auta on kaunis mut paljon siinä ei kyllä näkösuojaa ole eikä tule. kuusiaita on kans kaunis läpi vuoden ja ehkä jopa helppohoitoisin. orapihlaja on kaunis kesällä mutta piikikäs leikatessa ja vaatii joka vuotisen leikkauksen.

meillä tähän on istutettu sellanen pensas jossa on punaiset/mustan kirjavat lehdet syksyllä tosi kaunis. ei tosin kasva kovin korkeeksi. sellanen pensasmainen.
 
Meillä on siperian hernepensas
+ suojaa hyvin
+kukkii

- todella terävät pitkät piikit
- homehtuu helposti sateisina kesinä

en sitä ainakaan suosittele, puhkeaa renkaita, paljasjaloin ei voi lähelle mennä, ei ainakaan lapsiystävällinen
 
täytyykin googlettaa minkälainen toi orapihlaja on=) voiko kuusiaitaa muuten leikata sillein et näyttää vielä hyvältä ku sehän voi kasvaa ties miten korkeaksi ja sit peittää auringon...
 
marja-aronia oli pensas jota ajoin takaa

siperian hernepensas on sellanen pehmeä lehtinen, mihin tulee ns. herneen versoja. ei siis ole tuon vieraan kuvaileman tyylinen, sotkee todennäköisesti orapihlajaan. siperian hernepensas on arka homehtumiselle ja iän myötä siite tulee puumainen. astmaatikot voi saada oireita kukinnasta
 
Meillä on orapihlaja-aita.Kasvaa aivan hulluna vaikka pohjoisen puolella.On tiheä ja hyvä näkösuoja.Miinuksena aidan lyhennys,pitäis leikata keväällä ja syksyllä,( me leikataan vaan kerran kunnolla) ja ongelmana on se roska mikä siitä tulee.Ne oksat ja pikku silput pitää tarkasti kerätä, heti on muuten auton tai fillarin kumit puhki.
 
Marja-aronia on kaunis ja siihen tulee "syötävät" marjat. Eli ihan hyvää mehua niistä tulee, mutta jos lapset innostuvat leikkimään niin sitä väriä on joka puolella... Ilmeisesti marja-aroniaa täytyy leikata usein, jotta se pysyy siistinä, nimittäin meidän pihalla oli varmaan yli kolmemetriset pensaat, jotka taipuivat syksyllä rumasti, kun olivat niin täynnä marjoja.

Älä vaan laita mitään piikikästä! Varsinkin orapihlaja on inhottava ja tosiaan renkaat menevät puhki.

Mä kokeilisin tehdä aidan jostain pystykasvuisesta angervosta. Ei siis mikään morsiusangervo, mutta olisikohan norjanangervo semmoinen pystykasvuisempi?
 
Alkuperäinen kirjoittaja täti:
marja-aronia oli pensas jota ajoin takaa

siperian hernepensas on sellanen pehmeä lehtinen, mihin tulee ns. herneen versoja. ei siis ole tuon vieraan kuvaileman tyylinen, sotkee todennäköisesti orapihlajaan. siperian hernepensas on arka homehtumiselle ja iän myötä siite tulee puumainen. astmaatikot voi saada oireita kukinnasta

ei ole orapihlaja...pienet keltaiset kukat, pehmeät lehdet, pienet hernepalot, ja piikkejä
 
No helppohoitoisia, nopeakasvuisia, monenlaisissa paikoissa viihtyviä pensasaitoina käytettyjä on ainakin esim taikinamarja ja idänvirpiangervo, myös aronioita on paljon uusilla asuinalueilla.
 
Me pistettiin unkarinsyreeniä viime syksynä. Ei siis oo vielä kokemusta, mutta nopeakasvuinen ja suht helppo pitäis olla. Kaunis ainakin. :)

Marja-aronian marjat on ainaki kuivattuna ja jauhettuna tosi hyvää. Mun suosikki jogurttiin. :p
 

Yhteistyössä