minkälaisia oireita ehkäisyn lopettamisesta tullut?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja typy
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

typy

Vieras
eli onko hormonaalisen ehkäisyn lopettaminen aiheuttanut teille jtn oireita?

käytin 2kk evra-laastaria,ja totesin ettei se sovi kun tuli sellaista masentuneisuutta,ja nyt kun lopetin,niin jo ennenkuin olisi uusi laastari pitänyt laittaa,alkoi pahoivointi,huimaus(tuntuu raudanpuutteelta),ja alavatsaa nipistellyt enemmän ja vähemmän.rintojen aristusta,sitäkin heti alussa paljon ja nyt vähentynyt.

(ensin oli nipistelyä enemmän,lisääntyi kokoajan ja sitten yksi yö tuntui melkeinkrampilta ja hups,-loppui yhtäkkiä kokonaan! olisiko jo ollut ovulaatio? alkaako ovulointi heti taas kun noin vähän aikaakäytin pillereitä?? nipistely jatkunut sen jälkeen lähinnä pienenä vihlomisena silloin tällöin.)


tämä pahoivointi vain hämmästyttää,aina ennen iltapäivää alkaa ja tuntuu helpottavan syönnillä.

raskaustestin tein varmuuden vuoksi,oli negatiivinen,tosin menkkojen pitäisi alkaa vasta reilun viikon päästä.


anteeksi epäselko,toivottavasti joku ymmärsi mitä yritin kysyä.....
 
mä otin nuvaringin kesken kaiken pois ja menikohän päivä vai kaks ku kuukautiset tuli, ja vielä aikaisempaa runsaampanakin. muutama vk aikasessa... muuta en ole huomannut..
 

Yhteistyössä