Minkälaisia ohjeita olette saaneet lapsen korvatulehduksen hoitoon?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ihmettelevä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
I

Ihmettelevä

Vieras
Käytiin eilen lääkärissä päivystysvastaanotolla ja lapsella (11kk) havaittiin korvatulehdus. Lääkäri antoi antibiootin, mutta ei huomannut antaa mitään hoito-ohjeita.

Minä hölmö aloin sitten vasta kotona miettimään, että pitääkö tuon lapsen ulkoiluja tai uinteja jollain lailla rajoittaa. Lääkärille jätin soittopyynnön, mutta hän pääsee soittamaan vasta maanantaina.

Eli kysyisin nyt teiltä arvon äidit, että minkälaisia hoito-ohjeita pitäisi noudattaa antibioottilääkityksessä olevan lapsen kanssa, joka muuten voi ihan hyvin. Saako hän ulkoilla, saako mennä muskariin, saako uida? Onko jotain muita rajoituksia?


 
Mun mielestä kaikki muu normaali eläminen on ihan "sallittua",mutta uimista ei suositella,varsinkaan jos on märkää korvassa.Tottahan muskariin yms voi mennä,mutta se bakteeri joka sen tulehduksen on aiheuttanut,voi tarttua,me ollaan pidetty muutaman päivän hajurako tuollaisiin,sen verran että antibiotti alkaa puremaan.
 
Kysypä vielä siltä lääkäriltä, mutta me saatiin ainakin viime keväänä ohjeet kun tytöllä silloin 9kk oli korvatulehdus ja oltiin lähdössä ulkomaille, että uida saa ihan normaalisti (ja sukeltaakin, kun tyttö on kova sukeltamaan, vauvauimari =) )
 
Alkuperäinen kirjoittaja Jandhe:
Kysypä vielä siltä lääkäriltä, mutta me saatiin ainakin viime keväänä ohjeet kun tytöllä silloin 9kk oli korvatulehdus ja oltiin lähdössä ulkomaille, että uida saa ihan normaalisti (ja sukeltaakin, kun tyttö on kova sukeltamaan, vauvauimari =) )

Joo. Olisi ihan hirveä harmi, jos meillä jäisi nyt kaikki uinnit seuraavalta kuukaudelta väliin. Jos lääkäri on ehdottomasti sitä mieltä, että sukeltaa ei saa, niin kysyn, josko sitten edes saisi mennä uimaan ilman sukeltamista.

Tosi kiva tietää, että te olette saaneet uida sairaudesta huolimatta. :)
 

Yhteistyössä