Minkälainen paikka on Röykkä (Nurmijärvellä) asua?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Röykkään? =)
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ei perttulassa mitään vikaa ole, tai varsinkaan se että siellä on lessuja. Ei ainakaan mulla ole ollut mitään ongelmia niiden kanssa kun tekee selväks että ateistin pitää antaa olla. Röykkä ei myöskään huono vaihtoehto. Tuttu siellä asuu perheensä kanssa ja varsin mukava paikka myös. Paikallislehdessä oli jus juttua nurmijärvi-ilmiöstä kun se on vissiin tulossa taas uudelleen. Tämähän oli niukan kasvun kunta viime vuonna, mutta nyt näyttää paremmalta. Oli jopa ylijäämäinen jos oikein ymmärsin. Teretulemast tänne nurmijärvelle vaan. Ostat asunnon kummasta kylästä tahansa, niin asuinympäristöön et melko varmaan tule ainakaan pettymään.
 
näyttäis asuntomarkkinat parantuneen sitte syksyn. Nurmijärvellä useampi kämppä ilmestyny myyntiin ja näyttöjäkin alkaa oleen. Ens viikonlopuks vois yhen kierroksen yrittää tehä. Oma saatiin just vihdoin myytyä ja on tää vuokralla asuminen perseestä pitkästä aikaa. Nyt pitäs kattoo sellanen klo12-19 aikataulu sunnuntaille missä järjestyksessä mitäkin käy kattomassa.
 
Me käytiin katsomassa paria kohdetta Röykän kylässä. Molemmat oli ihan kivoja ja nyt hypistellään tässä ostotarjouslomakkeita. Hieman jännittää että osataanko tarjota järkevästi tai suostuuko myyjä ensinnäkään neuvottelemaan hinnasta järkevästi.
Toinen juttu. Mites niitä päivähoitopaikkoja Röykän kylältä saa? Onko siellä tilaa vai joutuuko pidemmältä hakemaan?
 
Eiköhän elokuun alusta paikka löydy, tai sitten ei. Soita Röykän päiväkodin johtajalle, alueella siis yksi päiväkoti. Kirkonkylällä, Rajamäessä sitten lisää. Ja tietty yksityiset

Me käytiin katsomassa paria kohdetta Röykän kylässä. Molemmat oli ihan kivoja ja nyt hypistellään tässä ostotarjouslomakkeita. Hieman jännittää että osataanko tarjota järkevästi tai suostuuko myyjä ensinnäkään neuvottelemaan hinnasta järkevästi.
Toinen juttu. Mites niitä päivähoitopaikkoja Röykän kylältä saa? Onko siellä tilaa vai joutuuko pidemmältä hakemaan?
Me käytiin katsomassa paria kohdetta Röykän kylässä. Molemmat oli ihan kivoja ja nyt hypistellään tässä ostotarjouslomakkeita. Hieman jännittää että osataanko tarjota järkevästi tai suostuuko myyjä ensinnäkään neuvottelemaan hinnasta järkevästi.
Toinen juttu. Mites niitä päivähoitopaikkoja Röykän kylältä saa? Onko siellä tilaa vai joutuuko pidemmältä hakemaan?
 
okei kiitos tiedosta. Tosin mikään ei vielä varmaa ole kun vasta tässä tarjousvaiheessa ollaan, mutta olishan se mukava hieman etukäteen asioita selvitellä ja järjestellä.
 
Klaukkalan ohikulkutien rakentaminen on käynnissä ja sen valmistuttua Röykästä pääsee moottoritielle näppärästi Klaukkalan ruuhkien ohi. Nostanee Röykän haluttavuutta entisestään ja myös Perttulan. Kohta näihin pääsee Helsingistä nopeammin kuin eräisiin Klaukkalan osiin.

Sellaisen olen huomannut, että Röykän korkeudella talvi on parempi (lunta ja pakkasta) kuin vähänkään etelämpänä. Tällä korkeudella löytyy rauhallista luontoa.

Maaseudun rauhaa, upeita ulkoilumaastoja ja kirkasvetisiä järviä.
 
Olen katsellut taloa Röykästä ja koska meillä on pari koiraa, kyselen millaiset lenkkeilymahdollisuudet siellä olisi? Onko metsäteitä tai valaistuja kävelyreittejä miten hyvin? Ilmeisesti lähimmät koirakerhot ovat Klaukkalassa tai Nurmijärvellä?

Vielä toinen todella tärkeä asia: Kauankohan Röykästä ajaa Helsinkiin? Olen Itä-Pasilassa töissä joten ihan keskustaan ei tarvitse mennä, mutta joku mainitsi jo täällä että Klaukkalan läpi ajaminen on tukkoista. Onko varteenotettavia vaihtoehtoisia reittejä?

Etukäteen vastauksistanne kiittäen
Aika paljon ajeltu Röykän ohi Hesaan, silloin kun asuttiin Hesassa.
Voi sanoa, että 45 min., - tunti helposti hyrähtää. Riippuu mihin Hesassa menee, mutta nopeusrajoituksia on sen verran ja ruuhkat päälle että aikaa palaa. Pelkästään Nurmijärven kk.lta, jossa nyt asumme, menee Klaukkalaan 30-40 min. On noita asuinalueita ja huonoja teitä aika paljon, ajonopeudet 60 km.
Moottoritie on Klaukkalan kyljessä, joka saattaa jkv auttaa asiaa. Mutta jos joutuu Klaukkalan kylän läpi ajamaan ruuhka aikaan, voin sanoa, että voiiihhh!! Mutta sitä se on, kun Hesan sisälläkin ajellessa 40 min ei välttämättä ole mikään luku.
 
Röykkä sijaitsee Ylä-Nurmijärvellä, Salpausselän hienolla harjualueella. Siellä on pääasiassa omakotitaloja eikä juuri vuokra-asuntoja mikä näkyy rauhallisuutena ja siisteytenä verrattuna moniin levottomiin pk-seudun lähiöihin. Talvet ovat runsaslumisia ja usein Röykässä joulumaisema on kuin postikortista, kun muualla pk-seudulla sataa vettä.

Arvostettuna alueena Röykän omakotitalojen kysyntä on aika kovaa ja niitä on suhteellisen vähän myytävänä, jos vertaa muuhun Nurmijärveen. Erityisesti uudempia omakotitaloja on vaikea saada ostetuksi, vaikka niitä alueella paljon onkin. Alue on hyvin lapsiperhevoittoinen, koska monet perheet ovat oppineet arvostamaan turvallista kasvuympäristöä.

Röykän kruununa on ehdottomasti upean puhdas luonto kirkasvetisine järvineen. Alueella on paljon ulkoilureittejä ja Etelä-Suomen hienoimpia latureitistöjä laavuineen. Palveluista mainittakoon kehuttu ja kuuluista Röykän K-Market, pizzeria, Pub ja useat leikkipuistot ja urheilukentät. Koulu ja päiväkoti löytyvät tietysti. Matkaajille on tarjolla Forenom Röykän majoituspalvelut arvokkaassa Jugend-linnassa Sääksin rannalla.

Klaukkalan ohikulkutien ansiosta Röykästä ajaa nykyään Kehä III:lle 15 minuutissa eikä ruuhkia ole. Talvisinkin on kiva ajella ja katsella lumessa kylpevien maalaiskylien talojen jouluvaloja.

Etätyöläisten riemuksi Röykässä on 5G-verkko ja vuoden 2024 aikana Elisa rakentaa Röykkään valokuituverkon. Niinpä etätyön yhdistäminen rentoon maalaiselämään on helpompaa kuin koskaan.

"Työpäivän jälkeen on ihana käyskennellä koiran kanssa auringonlaskun punaamassa puuterilumen peittämässä metsässä. Ihastella sinistä hetkeä ja katsella nuotiosta tähtitaivaalle nousevia kipinöitä. Kuulla metsän sydäntalven täydellinen hiljaisuus. Juoda kuppi kuumaa revontulien värittäessä taivaan mitä kirkkaimpiin väreihin.

Ja mikä onkaan ihanampi tunne, kun mennä parituntisen ulkoilun jälkeen kuumaan saunaan ja käydä sieltä avannossa, jonka reunoilla on kynttilöitä. :) Tämän jälkeen on kiva lämmitellä vielä tuvassa takkatulen ääressä ja sitten syödä kunnon annos ruokaa. Eikä ole yllätys, että sitten on helppo saada oikeat maalaisunet ja herätä aamuun virkeänä. Oleellinen osa talvea on myös joulun ihana tunnelma tulineen ja ruokineen."
 
Röykkä on harjualueella ja sen ansiosta Röykässä ei ole hyttysiä. Järvet ovat pohjavettä ja siksi sinilevää ei olen niin kuin pintavesijörvissä. Juomavesi on täydellistä ja pehmeää, koska se on aitoa harjualueen pohjavettä.
 
Röykkä on yllättävän lähellä näin helsinkiläisen silmin. Duunikaveri asuu siellä ja kun kävin kylässä, niin eipä se ajallisesti sen kummempi juttu ollut kuin käydä missään muuallakaan pääkaupunkiseudulla, vaikka matka oli selvästi pidempi. Hyvät isot tiet vievät perille asti. Sellaista rauhallista maaseutuahan se on.
 
Röykkään? =)

20.04.2009
Mahtaako tällä palstalla olla ketään, joka sattuisi asumaan siellä tai ihan siinä nurkilla? Olisi kiva tietää minkälainen tuo kyseinen paikka mahtaisi olla asua. Ollaan kovasti katseltu, jos ruvettaisiin rakennuttamaan taloa ja tuo Röykkä tuli tässä ihan yhtäkkiä rakennuttajalta ehdotuksena, kun siellä olisi pari tonttia vapaana ja niille saisi rakennettua ilman suuria lisäkustannuksia (ei paalutuksia tms. niin kuin meidän alkuperäisessä toive paikassa). Tontti olisi kyllä aivan ihana, mutta mietin että mahtaako siellä olla päivisin mitään tekemistä tuon pari vuotiaan kanssa? Meille syntyy myös tässä kesän alussa vauva, joten kotiäitiyttä on vielä luvassa jokunen tovi. =)
Siinä ihan Röykän keskustan tuntumassa olisi tämä meidän mahdollinen tontti.


Aika harvoin tuolta tulee kivaa omakotitaloa myyntiin. Ilmeisesti aika harva haluaa muuttaa pois Röykästä. Vaikea sinne on siis päästä asumaan.
Kiitos tiedosta😊 Eli sitten voimme ostaa tontin Röykästä ja toteuttaa viidentoistavuoden haaveemme😊
t.ap
 

Yhteistyössä