[QUOTE="vieras";24169534]Jäätelö ei ole yhtään sen terveellisempää kuin karkitkaan. Sokeria löytyy ja rasvaa kaiken lisäksi. Neuvolassa kun ei enää täysrasvaista maitoakaan suositella , tukkii kuulemma lasten verisuonet . Saati sitten kermajäätelöä terveysvaikutteisena.
Silti me syödään jäätelöä, että karkkia. Mulla vaan ei ole tarve uskotella, että se jäätelö edistäisi jotenkin terveyttä ja olisi parempi vaihtoehto. Saa sitä syödä ihan siksikin, että se on hyvää.Eikä tarvitse potea huonoa omatuntoa. kaikkea ne toiset jaksaa itselleen uskotellakin ja lasten herkkujen syönnistäkin voi näköjään kokea moraalituskaa.[/QUOTE]
Teillä on ilmeisesti eri suositukset neuvolassa kuin meillä. Nimenomaan rasvaisia maitotuotteita suositellaan ja kevyttuotteet ovat ehdottomasti pannassa, toisin kuin vielä noin viisi vuotta sitten. Maitorasvan terveysvaikutuksista on saatu uutta tietoa, eikä sitä enää lasketa eläinrasvoihin, vaan on omana ryhmänään. Tosin meidän tapauksessa se ratkaiseva tekijä oli maitoproteiini, jota täysravaisessa maidossa on paljon enemmän kuin rasvattomassa. Karkeissa sen sijaan ei ole mitään muuta kuin sokeria ja keinotekoisia lisäaineita. En väitäkään että jäätelo silti olisi mikään terveysvaikuuteinen herkku, ainakaan normaali tilanteessa, enkä väitä että kenenkään tarvisi kokea mitään huonoa omatuntoa herkuttelusta. Kerroin vain tilanteestamme, jolloin saimme ihan suosituksen jäätelön antamisesta, eikä vain pientä maistiaislusikallista, vaan ihan isompia määriä, kun aikaisemmat olivat kauhistelleet niitä pikkulisikallisiakin.