Ministeri: lumi pois katoilta vaikka henki menisi

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja älyhoi!
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Ä

älyhoi!

Vieras
"Ministeri hoputtaa: Lumet heti pois katoilta!
IS 25.02.2010 13:00

Asuntoministeri Jan Vapaavuori (kok) hoputtaa kiinteistöjen omistajia puhdistamaan katot lumesta nopeasti.

- Tuuli on kasannut lunta, ja suojasää voi lisätä paikallista kuormitusta entisestään. Toimeen täytyy nyt tarttua välittömästi. Riskejä ei kannata ottaa, Vapaavuori sanoo.

Viime viikkojen lumisateet ovat aiheuttaneet vakavan kattojen romahtamisvaaran. Erityisesti pääkaupunkiseudulla lunta on poikkeuksellisen paljon.

Ennusteen mukaan lumimäärät kasvavat vielä selvästi seuraavan viikon aikana."


Lääkärit ovat ministerin kanssa eri mieltä:

" Lumenpudottajia loukkaantunut vakavasti ympäri maata
IL Lauantai 27.2.2010 klo 10.55 (päivitetty klo 13.59)

Pelkästään Helsingin sairaaloihin tuotiin eilisen aikana viisi vakavasti loukkaantunutta.
Talonomistajat ovat joutuneet tyhjentämään lumikuormien rasittamia kattoja.
Talonomistajat ovat joutuneet tyhjentämään lumikuormien rasittamia kattoja. (JOHN PALMéN)

Ympäri maata on loukkaantunut useita ihmisiä, jotka ovat luoneet lunta katoltaan. Töölön sairaalan vastaava ylilääkäri Eero Hirvensalo kertoo, että sairaalaan on tuotu eilisen aikana viisi vakavasti loukkaantunutta.

Tänään Töölöön on tuotu hoitoon yksi katolta pudonnut. Hän oli pudonnut viidestä metristä. Viikon aikana tapauksia on ollut kymmenkunta, ja vuoden alusta turmia on sattunut jo yli 30.

Hirvensalon mukaan loukkaantuneet ovat tyypillisesti tiputtaneet lunta omakotitalojensa katoilta. Sairaalaan tuoduilla on ollut muun muassa selkärangan murtumia ja alaraajamurtumia.

Turmia on ollut ympäri maata sekä eilen että tänään. Esimerkiksi Joensuussa lumenpudotus on johtanut useisiin raajamurtumiin. Pohjois-Karjalan keskussairaalan ensiavussa hoidettiin eilen 16:ta kattolumien mukana tipahtanutta ihmistä. Suurin osa potilaista on ollut miehiä.

- Useat murtumat ovat myös vaatineet leikkaushoitoa, kertoo apulaisosastonhoitaja Pirkko Hämäläinen.

Satakunnassa ja Turun seudulla tapauksia on ollut ainakin jonkin verran. Pirkanmaan hätäkeskus puolestaan kertoo saaneensa eilen kolme hälytystä pudonneista.

Ylilääkäri Hirvensalo varoittaa, että maallikoiden ei pidä mennä omille katoilleen pudottamaan lumia.

- Vaikka sortumista on varoitettu voimakkaasti ja joissakin halleissa niitä on ollut, tulkinta on nyt selvästi liiallinen, Hirvensalo sanoo.

STT"
 
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Pakkoko sinne katolle on ilman turvaköyttä komuta!

Pakko on kun oikein ministeri käskee. Mistä 6 miljoonaa metriä turvaköyttä tähän hätään saataisiin? Yhdenkään asuintalon katto ei ole koskaan sortunut Suomessa lumen painosta. Hallien tms. tilanne on tietenkin toinen.
 
Helppohan se on ministerin huudella että tehkää te. Menis itse ja tekis joskus jotain. Tosta Vapaavuoresta ei ole ollut kuin haittaa, aina puuttumassa asioihin mitkä ei sille kuulu.. Ärsyttävä tyyppi.

Ja tosiaan pitäis ihmisten pitää huolta siitä turvallisuudesta tai jättää menemättä kokonaan. Ammattilaiset asialle jos ei itse pysty hommaan ilman turhia riskejä.
 
Tyrvavaljaita saa K-Raudasta (paikoin loppuneet kovan kysynnän vuoksi) ja mm. Bauhausista! Melko kalliita mutta eivät ole kertakäyttöisiä ja maksaa se halvaantuminenkin.
 
Alkuperäinen kirjoittaja äiti:
Tyrvavaljaita saa K-Raudasta (paikoin loppuneet kovan kysynnän vuoksi) ja mm. Bauhausista! Melko kalliita mutta eivät ole kertakäyttöisiä ja maksaa se halvaantuminenkin.

Turvavaljaita tarkoitin, meille ostetaan. Ukko ei muuten katolle pääse.
 
Valjaat siis. Ensi viikolla ehkä saadaan lisää tai sitten ei... Kyselin nimittäin useammasta rautakaupasta viime viikon lopulla, joten kertokaa jos niitä jostain saa...?
 
Valjaat siis. Ensi viikolla ehkä saadaan lisää tai sitten ei... Kyselin nimittäin useammasta rautakaupasta viime viikon lopulla, joten kertokaa jos niitä jostain saa...?
 
Minusta on ikävää, kun uutisoidaan tuolla tavoin. Eihän koko maassa ole tilanne se, että lunta täytyisi alkaa poistamaan. Eilen naapurin pappa kolaili lunta katollaan, kun uutisissa oli kehoitettu. Hiukan kävi sääliksi. Kai nyt tavallinen ok-talon katto kestää 30cm lunta?
 
Alkuperäinen kirjoittaja älyhoi!:
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:
Pakkoko sinne katolle on ilman turvaköyttä komuta!

Pakko on kun oikein ministeri käskee. Mistä 6 miljoonaa metriä turvaköyttä tähän hätään saataisiin? Yhdenkään asuintalon katto ei ole koskaan sortunut Suomessa lumen painosta. Hallien tms. tilanne on tietenkin toinen.

Ministeri käskee menemään katolle ilman turva välineitä?
"Riskejä ei kannata ottaa, Vapaavuori sanoo. " Tiedän kolme tapausta missä talon katto on hajonnut lumesta.
 
"Katolta pudonnut lumi tappoi miehen Asikkalassa
IL Lauantai 27.2.2010 klo 15.54

Iäkäs mies jäi katolta putoavan lumen alle asuntonsa pihalla.

Katolta pudonnut lumi tappoi lauantaina miehen Asikkalassa Päijät-Hämeessä. Turma sattui kello 13:n jälkeen.

Iäkäs mies oli jäänyt katolta putoavan lumen alle rivitaloasuntonsa pihalla. Naapurit löysivät miehen lumen seasta, kertoo poliisi.

Mies ei ollut poistamassa katon lunta, vaan se lähti liikkeelle itsekseen.

STT"
 
Onneksi oma katto on sen verran kalteva, et taas tänään jylis toisen puolen lumet alas. Ainoastaan kuistin katolla on reunassa se suojakaide, ettei lumet pääse valumaan ja mietittiin jo sen putsaamista jotenkin.

Tasakattoisilla se onkin kivaa kun ei itsekseen lumet alas tule ja jotkut kun on laiskoja, etteivät jaksa edes kolata. Siinä onkin sitten kiva keväällä jos tulee vesivahinkoja ym.
 

Yhteistyössä