millon ruokaa harvemmin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Hanna
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

Hanna

Vieras
Taas sarjaan hölmöjä kysymyksiäni, mutta millonka / missä iässä ruokailu välit pitenee?

Eli jos nyt syödään 3½-4 tunnin välein aamu puuro, lounas, päivällinen, iltapala ja aamuyöstä maitoa (ainut on yö milloin nukkuu niin että menee 8-9h väliä).

Niin missä iässä tulee niin että on tietysti aamu puuro, lounas ja päivällinen ja joku pieni iltapala. Mutta että ei olis tasan 4 tunnin välein ja mitään piltti ruokia?

Ois kiva kun koko perhe pystyis aina syömään samoja aikoja. Eikös vuoden iässäkin jo voi syöttää melkein samoja ruokia vai joko aikaisemmin uskaltaa totutella?

 
No en nyt tiedä tuleeko sitä lopulta ikinä sitä harvemmin syömistä :) Meillä nimittäin koululaisetkin vielä syö aika tiheästi. Heillä on aamupala, koulussa lounas, kotona päivällinen, ehkä joku välipala ennen tai jälkeen päivällisen, riippuu päivällisen ajankohdasta ja iltapala. Ja jos heräävät klo 7 ja laittavat nukkumaan klo 21, niin eipä siinä jää kuin vajaa 3 tuntia aina yhden syömisen väliin.

Mutta pilttejähän ei ole pakko syödä ikinä, meillä nyt poika 9 kk ja syö ihan kotiruokaa, tosin teen ne hänelle erikseen ilman lehmänmaitoa, suolaa ja sellaista määrää pippuria mitä meille laitan. Tosin onhan tuo pikkumies saanut maistiaisia pullasta ja leivonnaisista, joissa on käytetty lehmänmaitoa ja syksyn mittaan ajattelin vähä vähältä alkaa totuttamaan samaan ruokaan meidän kanssamme.
 
Siis joo.. meillä on vajaan kolmen vuoden ikäinen tyttö..joka syö samaa ruokaa täysin, kuin me itsekin. Viisi ateriaa päivässä syö edelleen. Aamupuuro klo 8, lämmin ruoka klo 11, välipala klo 14, lämmin ruoka klo 17-18 ja iltapala joka on taas mahdollisesti puuro n. klo 20.

Ja tyttö on kevyt ikäisekseen, joten ei ainakaan ole ""paisunut"" liikaa nuilla ruokailumäärillä =)
 
aikuisillekin tekis hyvää syödä vielä n. 4 h välein, eli aamupala, lounas, välipala, päivällinen ja iltapala.
Meillä ainakin vielä 11 v tyttökin on todella nälkäinen jos joku näistä jää väliin. Eli eipä ne siitä juuri pitene. Mutta mitäs jos muu perhe alkaisitte noudattaa samoja ruokailuaikoja?

Voit alkaa syöttää perheen kanssa samoja ruokia periaatteessa koska vain. otat vain lapsen annoksen ennen suolan tms mausteiden lisäämistä jos lapsi on alle 1v. ja sitten tietysti ""muussataan"" tarpeen mukaan. ja sitä lehmänmaitoa vasta yli 10 kk ikäiselle.
Mun esikoinen aluksi samaan ruokaan totutellessa tykkäs, että kaikki ruoka-aineet oli lautasella erikseen. eli halusi ""nähdä mitä syö"". oon joskus syöttäny reissun päällä vuoden vanhallekin pilttiä, mutta eipä niitä enää vuoden vanhalle juuri muuten tarvi. jos vain osaa pureskella ruokansa ja on tottunut erilaisiin makuihin.
 

Yhteistyössä