Milloin hoitoihin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kolmatta toivova
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kolmatta toivova

Vieras
Meillä toiveissa kolmas lapsi. Kaksi edellistä saatu hoitojen avulla. Esikoinen clomifenilla + metforemilla (monirakkulaiset munasarjat siis ja ovuloimattomuus). Toisen kohdalla ei varsinaista vikaa löytynyt (enää). Laparoskopiassa pieni endometrioosi löydös, mutta tämä ei kuulemma ole voinut olla lapsettomuuden syy. Lopulta meille tehtiin inseminaatio hormonien kanssa (puregon, pregnyl ja lugesteron). Tärppi tuli ekasta tällaisesta hoidosta.

Tällä hetkellä kuukautiskiertoni on säännöllinen. Jotain välivuotoa on tullut yhdessä kahdessa kierrossa.
Milloin siis nyt kolmatta yrittäessä tutkimuksiin? Pitääkö odottaa se vuosi taas?
Onko taas kyseessä tutkimusten aloittaminen alusta vaiko voiko hoitoihin päästä jo ilman että ihan kaikkia tutkimuksia tehdään kolmanteen kertaan?

Kiitos! :)
 
voisin vielä lisätä että toisen lapseni synnytykseän jälkeen sain kohtutulehduksen joka kyllä parani hyvin ja taustalla minulla on colitis ulcerosa.
 
Hei vaan!

Kiitos kysymyksestäsi.
Kun edellisetkin raskaudet ovat vaatineet hoitoja, ei varmastikaan ole tarpeellista odottaa vuotta ennen hoitoihin hakeutumista. Julkisella puolella tosin saattaa esteeksi hoitoon pääsyyn tulla nuo jo kaksi olemassa olevaa lasta... tämä kannattanee kuitenkin varmistaa oman alueen lapsettomuuspolilta.

Kaikki tutkimuksia ei todella ole tarpeen tehdä ennen hoitoja, mutta osa ainakin voi olla hyväkin tarkastaa kun välissä on ollut raskauksia tai aikaa niiden tekemisestä on jo kulunut pidempään.

Onnea matkaan!
 

Yhteistyössä