Millä viikoilla ootte synnyttänyt?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Tulevaäiti"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

"Tulevaäiti"

Vieras
...täällä viikkoja kasassa nyt 38+1, ja kovasti jo odottelen tulevaa synnytystä :)
Millä viikoilla synnytitte, miten alkoi ja oliko mitään ennakko-oireita?
Kiitos jo vastauksista! :)
 
Eka syntyi käynnistyksellä viikolla 38+6. Ei mitään tuntemuksia etukäteen. Vesi meni ja heti alkoi supistella. Lapsi syntyi 5h vesien menosta.
Kakkonen syntyi viikolla 41+2. Edellisen päivän jomotteli epäsäännöllisesti ja tuli veristä limaa. Supistuksilla sit yöllä käynnistyi. Synnytys 7h.
 
Eka sektiolla 42+2, kahden päivän käynnistelyn jälkeen, toka käynnistyi lapsiveden menolla rv. 41+1, syntyi seuraavana päivänä sektiolla. Supistuksia ei oo koskaan ollut vaikka jo kolme raskautta ja kaksi "synnytystä" takana (yksi keskenmeno) :)
 
Esikko syntyi viikolla 40+2. Limatulppa tuli muutamaa viikkoa aiemmin, ja 40+1 alkoivat lapsivedet lorista. Kalvot lopulta puhkaistiin ja lapsi syntyi vuorokauden päästä tuosta.

Pikkukakkonen syntyi 40+6. Limatulppa tuli aamulla, jolloin oli menkkamaista jomotusta ja jotenkin tiesin, että jo on kumma jos ei vielä tänään lähdetä synnyttämään. Supistuksiksihan ne sitten yltyivät, ja yöllä olikin jo vauva sylissä :)
 
Molemmat 39+4, ensimmäisestä alkoi supistuksilla. Lapsi syntyi 4h päästä, toinen alkoi vesienmenolla, lapsi syntyi vajaassa 2h.
Molemmista kyllä ollut paljon supistukia jo n. rv 30 ja paikatkin hyvän matkaa auki jo reilua viikkoa ennen.
 

Yhteistyössä