Millä saan naapurin koiran hiljaiseksi?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja XXS
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

XXS

Aktiivinen jäsen
19.04.2007
4 997
1
36
Seinänaapurit ei ole kotona ja yksin kämppään jätetty boxeri hakkuu jatkuvasti. Olisin soittanut naapureille vaan heidän numeroitaan ei löytynyt numerotiedustelusta. Ei ole kivaa kuunnella haukkumista, kun kerrankin on aikaa viettää lomapäivää ihan vaan kotona. Millä tuon piskin hiljennän...vai pitääkö vaan odottaa että naapurit kotiutuu ja sanoa sitten heille asiasta?
 
meidän alakerrassa myös huutava piski joka huutaa itseasiassa tälläkin hetkellä.. ja AINA kun ketään ei ole koiran kanssa kotona. Koirista kyllä tykkään mutta tuon sais käydä ampumassa.
 
voiko isännöitsijä tehdä asialle jotain jos sille ilmoittaa? Luulen että muutkin naapurit tuosta ovat ilmoittaneet, ainakin ovat käyneet kiihkeää keskustelut aulan ilmoitustaululla koiran omistajien kanssa. on kuulemma koira huutanut jo viimeisen vuoden. ihmettelen vaan miksei kukaan tee asialle mitään vai voiko isännöitsijä määrätä että koira on annettava pois?
 
No joo, toi rotanmyrkkyhän oli vitsi. Ei se sen koiraparan vika ole, että se ei pärjää yksinään. Kuka tietää, hoitaako ne edes kunnolla sitä koiraa. Laita niille lappu postilaatikosta, ja/tai soita isännöitsijälle. Luulen, että kuntasi eläinsuojeluviranomaiset olisivat kiinnostuneita tapauksesta, ja voisivat antaa vähän neuvoja omistajalle.
 
Ottakaa porukalla tuo isännöitsijä hampaisiinne. Joka päivä puhelinsoittoja sinne suuntaan. Jos omistajlle itselleen on asiasta puhuttu, eikä mitään tapahdu, en kyllä keksi yhtäkkiä muutakaan valituskanavaa kuin tuo isännöitsijä. Kova pommitus vaan päälle ja omistajille joka päivä lappua postilaatikkoon haukkumisesta.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Juma teitä:
Että rotanmyrkkyäkö? Entäs jos siellä on myös pieniä lapsia ja ne saavatkin koiran sijasta "herkkupalan" suuhunsa?

No herranen aika. Vitsihän tuo olikin. Ei kai kukaan täysjärkinen heitä rotanmyrkkyä naapurin postilaatikosta. hohhoijaa.
 
miksi keskustelua ilmoitustaulun/isännöitsiän välityksellä?!? Eikö parasta olisi keskustella koiran omistajien kanssa asiallisesti, no sehän ei tähän hätään tietenkään auta. Ja sinun on turha mennä palkitsemaan/kouluttamaan koiraa ilman omistajien kanssa puhumista. Mutta vaihtoehtonahan on se että koira palkitaan postiluukusta namipalalla aina kun ei hauku kun menet siitä ohitse.
 
Alkuperäinen kirjoittaja wera:
miksi keskustelua ilmoitustaulun/isännöitsiän välityksellä?!? Eikö parasta olisi keskustella koiran omistajien kanssa asiallisesti, no sehän ei tähän hätään tietenkään auta. Ja sinun on turha mennä palkitsemaan/kouluttamaan koiraa ilman omistajien kanssa puhumista. Mutta vaihtoehtonahan on se että koira palkitaan postiluukusta namipalalla aina kun ei hauku kun menet siitä ohitse.

sehän onkin todella fiksua pudotella herkkupaloja vieraalle koiralle postiluukusta.

Ensinnäkin väliovi voi olla kiinni, ja siitäkös vasta meteli syntyy, kun koira haistaa herkun, muttei pääse siihen käsiksi.
Toisekseen koira voi tulla väliovesta läpi ja siitäkös iso lasku tulee, kun koira tuhoo ovetkin.
ja kolmanneksi koira voi olla allerginen jollekin, jota namipala sisältää, ja se kuolee siihen. Eli järki käteen tällaisten neuvojen kanssa!
Vieraalle eläimelle ei saa antaa yhtään mitään ilman omistajan lupaa.

Meidänkin yläkerrassa on todellakin kaksi pikkupiskiä (erittäin kovaäänisiä) ja ne haukkuvat todella usein, muttei tulisi mieleenkään mennä pudottelemaan postiluukusta jotain syötävää..
Jos asia häiritsee, niin silloin joko soitetaan isännöitsijälle samantien, tai jutellaan omistajien kanssa kun he saapuvat kotiin.

Ja jos ei omistajien kanssa juttelu auta, niin sitten todellakin ruvetaan pommittamaan sitä isännöitsijää yhdessä naapureiden kanssa.

 
Kannattaa keskustella omistajien kanssa suoraan. Jos koiran häiritsevä meteli jatkuu ottaa isännöitsijään yhteyttä ja jos mitään ei tapahdu, niin sama uudestaan. Lopulta pitäisi tapahtua...

Ainakin tiedän yhden tapauksen, jossa omistaja joutui luopumaan koirastaan, koska ei saanut sitä tottumaan yksin oloon vaan koira häiritsi naapureita. Toinen vaihtoehto olisi ollut häätö (vuokratalo).
 

Similar threads

Yhteistyössä