Millä saan lapsen juomaan enemmän nokkamukista?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Nia"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
N

"Nia"

Vieras
Neuvolassa sanottiin, että kun tuttipulloata luovutaan niin menee muutama päivä huonommalla juomisella ja sitten lapsi alkaa juomaan enemmän nokkamukista. Meillä nyt kaksi kk takana yritystä luopua tuttipullon käytöstä mutta lapsi ottaa vain pikkuhörppyjä nokkamukista ja sitten on vissiin janoissaan kun antaa seuraavan kerran pullosta maitoa juo aivan tolkuttomasti (reilu 200 ml). Ruuan kanssa ottaa 2-3 hyvin pientä kulausta ja jos annan kesken leikkien tai kauppareissun mukin käteen juo yhden pienen hörpyn ja heittää mukin pois. Jos muki on kokoajan näkösällä ja lapsen ulottuvilla saattaa sitä käydä ravistelemassa mutta ei juo. Nyt olen tehnyt jonkin aikaa niin, että saa vain iltaisin tuttipullon ja muuten aina nokkamukista, että joisi edes jonkin verran. Mutta ei kai tämäkään ole hyvä ratkaisu/ auta lasta juomaan enemmän nokkamukista? Pissaa ei tule päivisin paljon yhtään ja sekään ei varmaan ole hyvä asia.

Lapsella tuntuu olevan nykyisin kokoajan vatsa kovalla jos ei saa kahta kertaa päivässä luumua ja mallasuutetta ei kakkaa tule kuin itkun kanssa. Olemme siis välttäneet ummetusta aiheuttavia ruokiakin mutta nyt aloin miettiä johtuisiko siitä kun ei juo paljon mitään kun ongelma alkoi muistaakseni samaan aikaan kun tuttipullosta yritettiin luopua.

Meillä on käytössä kolme erilaista nokkamukia (ja vielä yksi erilainen mistä lapsi ei tykännyt kaapissa), mielestäni ei ole mitään eroa minkälaisesta mukista juo. Eikä kyse ole siitä etteikö osaisi vaan ennemminkin siitä ettei tykkää. Tavallista pientä lasia on kokeiltu mutta on sotkuista hommaa koska heittää mukin niin monta kertaa lattialle ruokailun aikana. Mutta tavallisesta mukistakin juominen sujuu mutta juotuaan kääntää mukin ylösalaisin ja tutkittuaan pohjan heittää lattialle.

Vinkkejä siis kaipaisin!! Tai onko jollain tietoa kuinka kauan uskallan pitää lapsen huonolla juomisella eli ilman tuttipulloa jos ei muusta paljoakaan juo. Arvioituna noin 50 ml on ehkä maksimi määrä mitä vettä ja maitoa menee yhteensä nokkamukista päivänmittaan.
 
Meillä on taikamukissa vettä jota hömppii janoonsa leikin ohessa, en ole edes lähteny luopumaan tuttipullosta (juo siitä maidot, kun menee päiväunille ja yöunille), en ole ikinä tavannut yhtään aikuista joka juo tuttipullosta niin en ota stressiä vaan menen lapsen ehdoilla.
 
Minkä ikäinen lapsi? Eihän nyt reilu vuoden ikäisen todella tarvitsekaan ruoaksi enää sitä maitoa hörppiä. Meilläkin tytölle meni vuoden ikäisenä helposti 200ml maitoa illalla, mutta kun se lapsi ei tarvitse sitä enää ravinnoksi. Nykyään hyvä jos tuo 200ml maitoa menee koko päivän aikana.. Ihan ruuallahan se maha täyttyy.
 
Meillä on juuri taikamuki kaapissa kun siitä ei tykätty. Lapsi ei osannut juoda ja minä mietin millä saan sen pestyä ja kuivattua tarpeeksi hyvin :)

Niinhän se on, että kai se jossain vaiheessa haluaa itsekin luopua tuttipullosta. Ikää on jo 1 v ja 3 kk eikä kyllä vielä näytä yhtään vieroksuvan tuttipulloa.
 
[QUOTE="Nia";29911027]Meillä on juuri taikamuki kaapissa kun siitä ei tykätty. Lapsi ei osannut juoda ja minä mietin millä saan sen pestyä ja kuivattua tarpeeksi hyvin :)

Niinhän se on, että kai se jossain vaiheessa haluaa itsekin luopua tuttipullosta. Ikää on jo 1 v ja 3 kk eikä kyllä vielä näytä yhtään vieroksuvan tuttipulloa.[/QUOTE]

Ei meilläkää aluks siitä tykänny, oli kaapissa, mut sit kaivoin sen esille ja jätin olkkarin pöydälle niin se vaa tajus mitä sillä tehää. Nyt se juo siitä aina ku tulee jano ja mä sitä täyttelen päivä mittaa. Meillä ei maitoa juoda kuin nukkumaan menessä.
 
Meillä tyttö ei ikinä tykännyt nokasta,tuttipulloa koskaan päässyt kokeilemaankaan.. Kokeile juottaa pillin kautta tai antaa hörppiä suoraan mukista. Lapsi haluaa tehdä niin kuin äiti tekee <3
 
Nosiis: olisi kai se tärkeää, että joisi edes vettä päivänaikana jos ei maitoa. Tänäänkin ollaan touhuttu monta tuntia ulkona ja sisällä meno on lähes yhtä kovaa mutta juomiset ei vain tunnu uppoavan.
 
Pillin pureskelee littanaksi, kokeiltu viimeksi eilen ja tavallisesta mukista ottaa sen yhden hörpyn ja sitten kääntää ylösalaisin ja heittää lattialle tai sitten heittää suoraan lattialle.
 
Meillä ei ollut tuttipullo käytössä koskaan, mutta jos en olisi imettänyt, en olisi tuttipullostakaan koittanut lasta kokonaan väkisin vieroittaa ennen 2 vuoden ikää. Koska ihmisen luonnollinen vieroittumisikä on 2-7 vuotta, minusta on luonnotonta riistää lapselta sekä tissi että tissinkorvikkeet kovin varhain. Imemisentarve voi vielä 1-2-vuotiaalla olla voimakas ja se on ihan normaalia, eikä tuttipullon käytöstä kuin imetyksestäkään ole mitään haittaa, kunhan lapsi samalla opettelee juomaan muutoinkin.

Niin, meillä toki lapselle alettiin nokkamukista tarjoamaan vettä jo n. 6 kk iässä, piimää 10 kk iässä ja vuoden iässä sitten myös lehmänmaitoa, mutta varmasti eniten nestettä lapsi sai n. 1,5-vuotiaaksi asti rinnasta. Mutta kyllä se nokkamukista juotu määrä koko ajan kasvoi.

Neuvolan ohjeet voi kyseenalaistaa ja miettiä ihan omassa päässään, miksi muka on niin kiire luopua tuttipullosta. Itse en keksi mitään syytä, kun nyt ei mistään jatkuvasta pullon imemisestä ole kyse. Ja jos luopumisyritykset johtaa lapsen nestehukkaan ja ummetukseen, niin eihän se nyt todellakaan ole lapsen etu.
 
  • Tykkää
Reactions: Rva Ilkeä Harmaa
Meillä oli kanssa alussa takkuista tuo nokkamukista juominen. Ei oikein mistään meinannut mennä, mutta aluksi oppi parhaiten Aventin nokkamukista, kun otti pois sen pyöreän venttiilin, eli neste virtasi täysin vapaasti. Kun se oppi siitä juomaan, on se oppinut muistakin nokkiksista ja venttiilein ja ilman. Meillä menee vaan pullosta tavan maito, vettä tuo lapsi ei osaa juoda... Mitenköhän siihen saisi opetettua?!

Kyllä se pikku hiljaa onnistuu ja niin kuin joku kirjoittikin, en näe mitään syytä, miksi pullosta luopumisella niin kiire olisikaan.
 
Meilläkin oli ongelmia nokkamukiin opettelussa. Puoli vuotta se otti,nyt menee hyvin :) Yritä tarjota lapselle mahdollisimman nestepitoista syötävää,kiisseleitä ja mehukeittoja välipalaksi ym. niin saa sitä kautta nesteytystä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Meillä;29911179:
Meillä oli kanssa alussa takkuista tuo nokkamukista juominen. Ei oikein mistään meinannut mennä, mutta aluksi oppi parhaiten Aventin nokkamukista, kun otti pois sen pyöreän venttiilin, eli neste virtasi täysin vapaasti. Kun se oppi siitä juomaan, on se oppinut muistakin nokkiksista ja venttiilein ja ilman. Meillä menee vaan pullosta tavan maito, vettä tuo lapsi ei osaa juoda... Mitenköhän siihen saisi opetettua?!

Kyllä se pikku hiljaa onnistuu ja niin kuin joku kirjoittikin, en näe mitään syytä, miksi pullosta luopumisella niin kiire olisikaan.

Näin mäki tein, otin sen "esteen" eka pois ja laitoin sit takas ku hokas idean.
 
Osaa siis juoda nokkamukista hyvin eikä minua häiritse vaikka välillä roiskuttelee vettä ympäriinsä mutta ei vain juo siitä minun mielestäni tarpeeksi. Ottaa yleensä hyvin pieniä hörppyjä. Ei yski tai kuolaa juomaa pois suusta.

Jollain oli ongelmia veteen totutteluun: Meillä tottui juomaan vettä kun sai kädenlämpöistä vettä. Minä olin laittanut aina niin kylmää kun hanasta tuli ja ihmettelin kun ei kelpaa sitten kun laitoin kädenlämpöistä niin alkoi juoda vettä ruualla. Nykyään siis ruokajuomana on maito mutta olisiko ollut 6 kk kun aloimme ruokailun yhteydessä vettä tarjoamaan nokkamukista.
 
Meillä juodaan edelleen aamu- ja iltamaidot tuttipullosta, koska muuten ei maitoa mene alas ollenkaan, ja olen pitänyt tärkeämpänä, että saataisiin se minimi 6dl maitotuotteita vrk:ssa täyteen kuin tuttipullosta vierottamisen. Muuten siis juo joko taikamukista tai nokkiksesta vettä päivän aikana. Maitoa en vain ole saanut menemään mistään juomavälineestä päivällä vaikka yritetty on jos ja vaikka millä ja millälailla. Ja lapsella ikää se samat 1v 3kk.
 
Alan nyt kyllä kallistua siihen, että otamme takapakkia ilman stressiä tuttipullosta vieroittamiseen :) jos vaikka alkaisi tarjoamaan maitoa tuttipullosta aamupalan jälkeen, ennen päiväunia (välipalan jälkeen) ja illalla. Sitten kun alkaa juomaan enemmän nokkamukista tai tavallisesta mukista harventaisi tuttipullosta juomiskertoja.
 
  • Tykkää
Reactions: Rva Ilkeä Harmaa
[QUOTE="Nia";29911304]Alan nyt kyllä kallistua siihen, että otamme takapakkia ilman stressiä tuttipullosta vieroittamiseen :) jos vaikka alkaisi tarjoamaan maitoa tuttipullosta aamupalan jälkeen, ennen päiväunia (välipalan jälkeen) ja illalla. Sitten kun alkaa juomaan enemmän nokkamukista tai tavallisesta mukista harventaisi tuttipullosta juomiskertoja.[/QUOTE]

Kannatan, ei siitä mitää haittaa ole niin miksi kiusata pientä lasta.
 
Kiitos rva ilkeä harmaa komppauksesta!!

Jotenkin sitä on ensimmäisen lapsen kanssa muiden mielipiteiden ja suositusten varassa, että ottaa niistä liikaa stressiä. Unitutti meillä on kyllä vielä käytössä ilman stressiä vaikka kai sekin olisi jo pitänyt heivata menemään :)
 
  • Tykkää
Reactions: Rva Ilkeä Harmaa
Meilllä reilu 1v. Juo ruuan kanssa nokkiksesta maitoa ja aika hyvinkin. Silti annetaan aamulla npin desi maitoa pullosta heti herättyä ja köllitään sängyllä, joskus jatketaan unia vielä. Ei ole heti aamupalalle kiire. Ja illalla nukkumaan mennessä myös maitoa pullosta. Saapahan ainakin tarpeeksi maitoa ja saa olla sylissä(saa toki olla muutenkin) ja pieni vielä :)
 
meillä ei ollut tuttipulloa ollenkaan käytössä, mutta nokkamukein kanssa piti "hakea" ensin vähän. Ensinnäkin se Taikamuki on ihan turha, ehetiä mäkeen se.

Meillä oli paras tupperwaren silikonikantinen - silikoninokkaisia löytyi sitten muitakin. Pääasia, että juotavaa piti tulla nopeasti ja paljon. JOs tuli hitaasti, niin lapsi oli ennemmin juomatta.

Eikö tuttipulloihin enää myydä semmoisia välimallin "tutteja", jotaka on siis kuin nokkamukin nokkia? Eli että lapsi tottuu siihen että eväät tuleekin nopeammin.

Kuopukselle kotin kans kerran pulloa (esikoinen ei siis suostunut syömään pullosta), tuli ihan vahingossa vellitutti, mutta samat elkeet oli kuin esikoisellakin. Paljon ja nopeesti, pliis.
 
imetin 6kk ja sitten siirryttiin korvikkeeseen. En edes hankkinut tuttipulloa. Ja annoin korvikkeen (nan) huoneenlämpöisenä. Varmaan viisainta mitä olen ikinä tehnyt...

Siinä oli välissä toki huonon juomisen pätkä, ja siihen kohtaan ostin nan-korvikejauhetta. Piilottelin sitä sitten ruokiin, että tulee riittävä määrä "maitoa" ja vettä lapsi joikin mieluusti.
(kyllä, osasin laskea jauheet ja vedet oikein, vastaava laskeminen kuuluu mun työhön ja on sitäpaitsi helppoa)
 
Opeta juomaan lasista, mutta älä anna sitä lasia lapsen käteen. Juota itse niin ei maito kaadu lattialle. Aika nopeasti lapsi oppi hörppäämään lasista ja kohta voit sanoa tuttipullollekki hyvästit. Ite skippaan koko nokkamukin ja siirryn lapsen kanssa pikkuhiljaa pullosta lasin käyttöön. Lasi siksi, että siitä näen itse milloin maitoa menee suuhun. Pientä lautasta käytän leuan alla, ettei maitoa valu vaatteille.
 
Olet kai hankkinut siihen tuttipulloon juomanokan? Meillä ei ole tuttipulloja käytetty muuhun kuin nokkapulloina isompana.

Monet taikamukit muuten vaativat todella kovaa imua, että niistä edes jotain saa.
 

Yhteistyössä