Millä korvata sohvapöytä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja sisustusongelmia
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

sisustusongelmia

Vieras
Mukavaa maanantaita näin kaikille!

Otsikossa jo onkin kysymykseni sisustusasioihin liittyen. Millä korvata sohvapöytä? Meillä on siis iso ja hieno sekä yksinkertainen sohvapöytä. Siihen mahtuu hyvin tavaraa, joita tarvitsemme ilmeisesti sohvan vierellä (tv-ohjelma, kaikki kaukosäätimet, ohjeet jos jotain häikkää tulee laitteisiin, huulirasvaa, käsirasvaa, kynsisaksia, viilaa, lasinaluset ym.) Ja tähän mennessä myös tietysti kahvikupit ja teekupit sohvan äärellä tulee siihen ktäevästi laitettua, kuten vesilasitkin.

Ongelmana on se, että meille ei mahdu yksinkertaisesti olohuoneeseen enää noin isoa sohvapöytää kun vauvamme on lähtenyt liikkeelle. Miten saisimme tämän saman tavaran jotenkin näppärästi laitettua, kun selkeästi kuitenkin tarvitsemme niitä juuri tuossa paikassa? Rahia en haluaisi, koska toiveissa olisi vaihtaa nykyinen sohva divaani+sohvamalliseksi (johon luultavasti ei tule säilötysrahia ellei sattumalta löydy tarpeeksi laadukas).

Olen miettinyt tilalle jotain arkkupöytää, mutta sekinhän tietysti vie tilaa. Lisäksi nykyisen sohvapöydän ognelma on myös tietynlainen tilan puute, eli sen säilölokero on liian pieni joten meillä täytyy erikseen olla vielä korissa tavaraa sen taakse piilotettuna. (Lehdille, neulontatarvikkeille ym jotka itseasiassa eivät voi enää olla lattialla vaarallisuutensa takia.) Ratkaisun pitäisi siis mennä seinää vasten, nykyistä pöytää ei voi siihen laittaa koska ei yksinkertaisesti sovi sellaiseen paikkaan. Lisäksi olen miettinyt, että pitäisikö tämän ratkaisun olla tyyliin rottinkiarkku/-kori, johon voi laittaa lapsen tavarat ja hän voi itse suht helposti aukaista sen (ilman että näpit jää väliin!)..vai pitäisikö sen olla tuollainen, jota nimenomaan hän ei saisi auki ja siellä voi olla kutimet ja rasvaputilot rauhassa. Toinen vaihtoehto kävi mielessä, että se voisi olla jokin yksinkertainen ja siisti penkkimäinen pöytä (IKEA | Sohva- & sivupöydät | Sohvapöydät | IKEA PS BRUSE | Sohvapöytä , tuossa nyt löytyi nopeasti että näkee mitä haen takaa..ei tuollaista kuitenkaan). En vain tiedä miten se yhdistyy sitten, kun sekin vie paljon tilaa seinustalta sekä sitten menee mahdollisesti jo ruokatilan puolelle..

Olen miettinyt myös sitä, ettei tulisi mitään tilalle..mutta mies ei siihen yksinkertaisesti suostu, koska meilä kuitenkin niin paljon käytetään tuota pöytää.

Minkälaisia ratkaisuja teillä on? Tila on siinä mielessä vähän vaikea, että s eon yhdistettynä ruokapöytäalueeseen ja aika pieni tila. Ja tietysti vielä mainittakoon, että seinäpinnat ovat ikkunaa, joten ratkaisun täytyy olla matala.

Kiitos vinkeistä, jos jotain mieleen tulee! =)
 
Ei onnistu enään kauan.. siis juomalasin jättäminen pöydälle tai kaukosäätimen.. myös ne kynsisakset ja muut lapselle vaaralliset esineet pois lapsen ulottumattomista.
 
Laitat seinälle sellaisen seinävaatteen jossa on taskuja, sinne voi sit sujauttaa esim. sen kaukosäätimen tai muuta pikkusälää mikä pitää saaha pois lapsen käsien ulottumattomista. Niin ja ne ruokastiat ei yksinkertaisesti kuulu olohuoneeseen sillon ku perheessä on lapsia (esimerkki on paras opettaja)
 
Sillon kun lapsi/lapset on pieniä on joistain asioista vain luovuttava.. niiden aika tulee uudestaan sitten kun lapset on isompia. Onko niiden kaikkien (Esim. kutimen) oltava aina siinä käden ulottuvilla? Lapsen tavaroille kannattaa hommata arkkupenkki jossa on sellaiset saranat ettei kansi laske itekseen päälle esim. tallainen http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/00091463
 
Onko ihmiset nykyään niin laiskoja, ettei jaksa hakea tavaroita niiden oikeilta paikoilta? Esim. Lasit minusta kuuluu keittiöön, kauneudenhoitovälineet (rasvat, kynsisakset jne) meikkipussiin jne.
Luuletko tosissaan, että voit pitää olohuoneen pöydällä kasapäin tavaraa, kun vauva rupee nousemaan seisomaan? Puhumattakaan vielä jostain esineistä mitkä voivat olla lapselle vaarallisia? Vie hyvä ihminen lasit kaappiin ja sakset vaikka vessaan.
Sisustuksen kannalta olkkarin pöytänne kuulostaa roinakasalta.
 
Tarvitteko oikeesti kaiken tuon tavaran olkkariin?

Mä koittasin vähän vähentää tota tavaramäärää ja jättäsin sohvapöydän kokonaan pois.
Kaukosäätimet sohvan reunalle telineeseen ja lapsen leluille joku iso kori tms, johon voi helposti päivän päätteeksi koota lelut, ja tarvittaessa siirtää muualle.

Mies ei suostu? Suostuttele ;)
 
Kaikille tavaroille etsitään paikat muualta. Esim huulirasva eteisen kaappiin tai vessaan. Laseja ja astioita ei säilytetä olkkarissa (taapero kyllä keksii niille muuten käyttöä). Ohjekirjat on meillä kaikki vaatehuoneessa lehtilokerossa, josta ne kyllä löytyvät tarvittaessa nopeasti. Kaukosäädin on television vieressä tai televisiota katsellessa istujan vieressä (kaukosäätimellekin taaperokeksii hyvin pian muuta käyttöä) jne...

Meillä on tapana miehen kanssa syödä iltapala olkkarissa, kun lapset on saatu nukkumaan. Tätä varten eteisen kaapissa on kaksi pientä taittopöytää (vai tuolejako nuo oikeasti ovat). Meillä ei ole sohvapöytää, koskaan ollutkaan. Aamuksi pöydät siivotaan taas pois silmistä. Ihan kätevä systeemi, kunhan siihen oppii.

Laiskan ihmisen kannattaa muutenkin pitää tavarat paremmin oikeilla paikoilla. Jos ei ole aikaa ja energiaa etsiä tavaroita pitkin kämppää taaperon jäljiltä tai vahtia ettei taapero pudota ja riko mitään, on helpompi pitää paikat siisteinä ;)
 
Meillä on kaukosäätimet takan päällä tai sohvan reunalla. 9kk ikänen poitsu kyllä keksii käyttöä, jos se on pöydällä. Lehdet lähtee pöydältä hyvin vikkelään, niitä on kamalan kiva repiä.
Jos menisin jonnekin kylään nuorimaisen kanssa, missä on tuollaista kun kerroit, niin nostaisin suurimman osan tavaroista muualle tai vaihtoehtoisesti pitäis päivystää pöydän vieressä.

Tavarat oikeille paikoille! Se on järkevintä jo siivouksenkin kannalta, lisäksi tavaranpaljous pöydälle kasattuna on yks kauheimmista sisustusmokista jota tiedän. Yksinkertaista ja siistiä linjaa.

Niin ja kai teillä on muutakin tilaa kuin olohuone, missä lapsi voi liikkua.. EIkä sitä sohvapöytää ole pakko edes olla.
 
Meillä ei ole seitsemään vuoteen ollut sohvapöytää, ilman pärjää ihan vallan mukavasti ja olohuoneessakin on paljon enemmän tilaa touhuta.

Kaukosäätimet yms. sälä säilytetään tv-tason laatikoissa sekä sohvan vieressä olevan senkin kaapeissa ja laatikoissa. Lipaston päällä pidetään mukeja tai muuta vastaavaa, silloin kun olkkarissa ylipäätään mitään syödään tai juodaan. Ei harrasteta sitä kuin ehkä viikonloppuaamuisin ja -iltaisin :)

Huulirasvat ynnä muut.. tarviiko niitä varten tosiaankin sohvapöydän??
 
[QUOTE="vieras";23352085]Onko ihmiset nykyään niin laiskoja, ettei jaksa hakea tavaroita niiden oikeilta paikoilta? Esim. Lasit minusta kuuluu keittiöön, kauneudenhoitovälineet (rasvat, kynsisakset jne) meikkipussiin jne.
Luuletko tosissaan, että voit pitää olohuoneen pöydällä kasapäin tavaraa, kun vauva rupee nousemaan seisomaan? Puhumattakaan vielä jostain esineistä mitkä voivat olla lapselle vaarallisia? Vie hyvä ihminen lasit kaappiin ja sakset vaikka vessaan.
Sisustuksen kannalta olkkarin pöytänne kuulostaa roinakasalta.[/QUOTE]


Nimenomaan 'roinakasa', ahdistaisi moinen tavarapaljous. Meillä on säätimet TV:n päällä, siitä otetaan, kun istahdetaan paikoilleen tai pidetään siellä TV:n päällä, sen verran voi liikkua aina.
Tosiaan tavaroille omat paikkansa, ei kait kynsiäkään aina leikata, saa ne jostain talllestakin haettua.
 
Meillä ei ole sohvapöytää, mutta on ylimääräinen tuoli sohvan vieressä, ja siihen kerääntyy aina kasa kirjoja. Jos joskus tekee mieli juoda teetä sohvan ääressä, siirrän tuolin sohvan eteen "pöydäksi" vähäksi aikaa.
Tuo on helppo siivota vieraiden tullessa.
 
Tunnen tuskasi ap! Meilläki on kaikenlaista pientä tarpeellista sohvapöydällä, tai ei itseasiassa pöydällä ole muuta kuin pöytäliina ja sit satunnaisesti laseja tms, mutta ns lehtitasolla on kaksi koria joissa on enemmän ja vähemmän kamaa joita sohvalta käsin on kiva käyttää. Jos käsirasva vaikka on meikkipussissa ni kyllä muuten jää kädet rasvaamatta, ei sitä ihan oikeasti jaksa koko ajan hypätä hakemassa kamoja. Nonii, meillä on pieni vauva, jota ei vielä pöytä haittaa, mutta tietenki sekin matonen kasvaa ja koska on pieni kämppä tarvitsee pöydästä luopua ihan jo sen tähden että lapselle tulee tilaa liikkua. Oon kans miettinyt, että minne asettaisin kaikenmaailman rojun mitä siellä korissa on, mutta varmasti niille lähes itsestään löytyy paikka kun pöytää ja koreja ei vain ole tuossa. Yleensä järki ei tunnu toimivan silloin ku vanha vaihtoehto on käytössä, mut kummasti vaan ideoita tulee ku on "pakko".
 
Hei vaan!

Siis kysyin SÄILYTYSRATKAISUA OLOHUONEESEEN. Siitä tässä on kyse. Kynsisakset jne ovat meillä siis tällä hetkeläl paikassa, johon lapsi ei pääse käsiksi. Sohvapöytä on sellainen malliltaan, ettei saa auki kuin aikuinen.

Eli ei kiinnosta muut kuin sisustusvinkit, miten nämä säilytysratkaisut saadaan selvitettyä. Minua ei kiinnosta tietää missä teidän perheessä on ne kynsiviilat ja sakset ;)

Eli vastauksia kysymykseen, ei kysymyksen VIEREEN (kuten täällä nyt on aina tapana kun ihmiset eivät osaa lukea saatika vastata). Ei tarvitse vastata, jos sinulla näitä VINKKEJÄ ei ole. Kiitos vielä! =)
 
Sohvis, nimenomaan tästä on meilläkin kyse. Jos kynsisakset ja viilat on tungettu jonnekkin meikkipussiin, niin kuka niitä sieltä käyttää? Meillä myös mies siistii kyntensä. Meillä on myös niin pieni lapsi vielä, että on rintaruokinnassa jne..joten on tosiaankin tärkeää, että asian saa tehtyä juuri sillä hetkellä..aikaa ei ole lähteä etsimään jotakin tai hakemaan erikseen jostain paikasta.

Monet asiat jäävät juuri tekemättä, kun ne eivät ole näkyvillä. Juurikin käsien rasvaus on hyvä esimerkki. Mulla ianakin kädet kovasti kuivuvat pepun pesusta, vaikka pääosin puhdistusliinoja käyttää.

Eli käytännönvinkkejä =)
 
[QUOTE="vieras";23352085]Onko ihmiset nykyään niin laiskoja, ettei jaksa hakea tavaroita niiden oikeilta paikoilta? Esim. Lasit minusta kuuluu keittiöön, kauneudenhoitovälineet (rasvat, kynsisakset jne) meikkipussiin jne.
Luuletko tosissaan, että voit pitää olohuoneen pöydällä kasapäin tavaraa, kun vauva rupee nousemaan seisomaan? Puhumattakaan vielä jostain esineistä mitkä voivat olla lapselle vaarallisia? Vie hyvä ihminen lasit kaappiin ja sakset vaikka vessaan.
Sisustuksen kannalta olkkarin pöytänne kuulostaa roinakasalta.[/QUOTE]

Siis meillä mahtuu tämä kaikki tavara sohvapöydän SISÄLLE, sohvapöydällä itsessään ei ole päällä yhtään mitään kuin kaitaliina tai vaihteleva tavara. Ennen oli kynttilöitä, mutta nykyään niitä ei tietysti voi siinä pitää. Tämän takia se sohvapöytä on kätevä.

Mitä teet teekupilla keittiössä? Et mitään, kun se juodaan yleensä sohvan äärellä tai keittiöpöydän äärellä. Ja jos joku viitsi lukea intron, niin meillähän olohuone ja ruokapöydän tila on yhteistä tilaa. Tavaroita ei siis jätetä mihinkään lojumaan.

Jotenkin ärsyttää tämä meininki, kun ei viitsitä lukea tarkemmin aloitustekstejä vaan hölötetään sitä su ntätä vastaukseksi. Hyvät ihmiset, menkää vaikka ulos jos ei ole muuta tekemistä kuin vastata aiheen viereen.
 
Meillä ainakin tavaroille haettiin uudet paikat, kun sohvapöydästä luovuttiin. Minun käytännön vinkkini on siis miettiä voisiko muuallakin olla hyvä paikka tavaroille. Esim käsirasva, mitä jos se olisi vessassa. Käsien pesun jälkeen helppo sipaista heti käsiin, ei tarvitse lähteä etsimään.
Kuulostaa, että olet niin vanhoihin uriin kangistunut, että tuntuu siksi vaikealta löytää uusia käytännöllisiä paikkoja tavaroille. Meillä myös mies hoitaa kynsiään, kynsisakset ovatkin vessassa, koska leikkaamme kynnet siellä (ei tarvi lähteä kynnen palasia kuljettelemaan olkkarista roskiin).
 
Alkuperäinen kirjoittaja tälleen;23352289:
Nimenomaan 'roinakasa', ahdistaisi moinen tavarapaljous. Meillä on säätimet TV:n päällä, siitä otetaan, kun istahdetaan paikoilleen tai pidetään siellä TV:n päällä, sen verran voi liikkua aina.
Tosiaan tavaroille omat paikkansa, ei kait kynsiäkään aina leikata, saa ne jostain talllestakin haettua.

Kenellä vielä mahtuu tv:n päälle jotain? Meillä on taulutelevisio.

Tv-taso olisi muuten hyvä, mutta sen kaapit ovat jo varattuina kaikille cd:ille ja dvd:ille jotka ovat siis jatkuvassa käytössä.

Kirjahylly olis hyvä, muttei mahdu meidän olkkariin.

Ja lapsi siis leikkii eniten olkkarissa, on myös oma huone..mutta kukapa siellä viihtyy näin pienenä.

Ilmeisesti pitää harkita tuota säilytysrahia..

Lelut ovat meillä isossa korissa, josta lapsi saa ne itse näppärästi.
 
Plop, se on totta että itse en ole kangistunu tapoihin vaan mieheni kyllä. Ja emme ole enää nuoripari, kun joku näin väitti ;) Eli mies haluaa, että ne on kätevästi saatavilla. On kiireinen mies, joten ei jouda hakemaan tavaroita. En vaan tiedä miten miehen pään saisi käännettyä tässä asiassa.

mihin laitatte kaikki lehdet ym? Meillä on ollu tähän mennessä lehtikorissa, mutta sekään ei enää onnistu vauvan kanssa =) Ruokapöydälle en halua niitä krääsäksi. Niiden kuitenkin pitää olla näppärästi esille otettavissa, että ne tulee luettua. Meille tulee siis useita lehtiä, joten tämä on yksi ongelma.

Meillä on siis koko asunnossa tilaongelmaa..emme voi vain ostaa kirjahyllyjä lisää tai mitään, koska ne eivät yksinkertaisesti mahdu. Ennemminkin luovumme kalusteista =)

Pitäisi joka tapauksessa jokin lokerikkosysteemi keksiä, minkä varmaan saisi sohvalle ripustettua (ehkä seinään päin jotenkin), jossa sitten olisi kaukosäätimet ym. Toinen vaihtoehto on laittaa ne tv-tason kaappiin, mutta siellä vaanii taas tämä meidän tilaongelma..eli sinne ei oikein mahdu vaikka ne nielevät paljon tavaraa (siellä on nämä cdt ym).

En tiedä pitäisikö sitten hankkia sellaiset uudet stereosysteemit, joissa olisi mp3-tyylien ratkaisu ja voisi luopua kaikista cd-levyistä? Näin tulisi paljon tilaa tuonne tv-tason alle.
 
Meillä ainakin se tee keitetään siellä keittiössä, joten joka tapauksessa siellä keittiössä tulee häärättyä, vietyä kupit tiskiin jne. Joten meidän astioiden paikka on keittiössä.

Jos kynsiviila/sakset eivät ole olkkarin pöydällä, niin ei muka tule leikattua kynsiä? :O No kovin moni varmasti säilyttää vessassa tai meikkipussissa ja silti hoitaa kynsiään. Käsirasva on vessan pöydällä, mistä sitä muistaa aina käyttää.

Mulle ainakin jäi vähän vajaaksi tuo millainen ap:n sohvapöytä on jos astiat on siellä sisällä.. Siis onko kyse ihan vain jostain kaapista?

Ongelma teillä on siis säilytys, jos pöytä ei ole teille enää käytännöllinen, etsi tavaroille muut paikat. Kuten esim. ne astiat astiakaappiin ja kynsisakset vaikka kirjahyllyyn tai yöpöydälle.

Lehdet meillä säilytetään lehtitelineessä, joka on ruuvattu kiinni takkaan. Lehtien suurkuluttaja olen, joten selvä lehtiteline on meillä paras ratkaisu. Lehtikori on sitä varten meillä, että luetut lehdet lähtevät siitä kierrätykseen sit.
 
Vieras, et nyt oikein ymmärtänyt. Mitäpä jos lukisit uudestaan ihan kaikessa rauhassa nämä kommentitni. Ensimmäiseksi meillä on avokeittiö, avoruokatila sekä avoin olohuone. Tämän takia sisustaminen on ongelma. Lisäksi suurin osa seinätilasta on ikkunaa. Tässä toinen ongelma, vaikka muuten ne ovatkin aivan ihanat valoisuutensa kannalta! =)

Astioita ei säilytetä sohvapöydässä. Järki käteen! Missään ei niin lue, se on nyt jokin lukivirhe. Teekuppi juodaan tyhjäksi, se on sohvapöydällä sen juonnin ajan. Imetän siis samalla tai valvon lapsen leikkiä tai osallistun siihen. Sen jälkeen teekuppi menee astianpesukoneeseen suoraan.

Lehtikorissa on meillä siis lehdet, jotka on luettu. Lehtitelineessä ne, joita ei ole luettu. Mutta esikoinen kun tuppaa nappaamaan ne sieltä, joten eivät ole aina lukukunnossa sen jälkeen. Meillä ei ole takkaa tai mitään muita pöytiä olohuoneessa mihin tavaraa voi laittaa. Myös seinätilaa on vähän, joten tästä syystä ei kirjahyllyä voi olla olohuoneen lähelläkään, meillä on kaikki seinät lähes tulkoot ikkunaa. Tämän takia itla on siis haastava sisustaa.

Muutenkin säilytystilaa on vähän, vaikka olemme rakentaneet sitä tänne lisää. NÄissä uusissa saunnoissa tosiaan on tämä, ettei kaappitilaa juuri rakenneta. Eli paljon ikkunoita ja vähän kaappeja =säilytystilaongelma. Muuten meillä on kivasti neliöitä, eli ei ole tarpeen muuttaakkaan (paitsi sitten joskus jos meille lisää lapsia vielä tulee ja sehän ei ole meistä kiinni vaan biologiasta, ikävä kyllä).

Eli sohvapöytä on itsessään erittäin hyvä, muttei vaan enää mahdu. Haluaisimme tämän tilalle jonkun ratkaisun, mihin saa laitettua kutimet (ongelma on taas, että mihin muualle ne laittaa kun ei ole paikkaa mihin laittaa) tai kaukosäätimet jne.

Hyvä ratkaisu olisi tietysti hankkia tuo mp3-soittimen tyylinen stereosysteemi, mitäs nyt ovatkaan..kun joka tapauksessa pitäisi uusia. Tuolla saisi paljon tilaa tv-tasoon, kun sieltä saisi cd-levyt pois. Mutta edelleen ongelma on lehtien kanssa, ellei niitä saisi sinne laitettua.

Mielestäni siis kodissa kaikki pitää olla helposti saavutettavissa ja lähellä, samaa mieltä mies. Ei niin, että lehdet on laitettu jonnekin vaikeaan paikkaan minne ne unohtuvat. Lisäksi sohvalla juodaan usein kahvia ja teetä, joten tämä on toinen ongelma. Mielestäni on siis kätevä istua lattialla, laittaa kahvikuppi lasialusen päälle sohvapöydälle ja leikittää lasta samalla. Meillä kun ei erillisiä kahvitaukoja ole niin pienen lapsen takia.

KYnsiviilat ja muut ovat olleet lähinnä sen tähden sohvapöydän isossa lokerikossa, että ne voi nopeasti siinä samalla jotain tehdessä hoitaa. Minulla esimerkiksi helposti tulee teräviä kulmia kynsiin, koska kasvavat nopeaa. Mies taas samalla katsoo lapsen perään, kun hoitaa siinä kyntensä ja vauvalta taas itse saatan nappasta kynnet samalla kun imetän tai muuta puuhastellaan. Eli lähinnä käytännön syistä. Nuo voi toki laittaa muuallekin, kyse on noista isoista säilytysratkaisuitsa.

Eli vinkkejä juuri noihin suurin säilytysratkaisuihin. Jos sille tavaralle ei tosiaan ole tilaa aina viedä jonnekin muualle. En tiedä missä sitten tuon kahvikupposen tai vesikupposen joisi, kun monesti samalla katson telkkaria ja imetän sekä nautin tämän rauhallisen kahvihetken siinä. Muutenhan elämä onkin paljon vauvan kanniskelua vielä, koska ie liiku vielä hurjasti. Tuo lehtiteline ruuvattuna johonkin olisi hyvä ajatus, mutta meillä se ei siis ole mahdollinen.

Meillä siis on kaikki tavarat aina kaappien ym sisällä, joten senkin tähden haluan ratkaisuja jossa tavarat olisivat siististi. En halua, että sohvilla alkaa lojumaan kaukosäätimiä tai lehtiä tai mitä tahansa. Vaan kaikki pitää olla siististi ja helposti löydettävissä. Tämän on siis tähän mennessä sohvapöytä meille tarjonnut, mutta vauvan kehittymisen myötä tuo sohvapöytä vie liikaa tilaa leikiltä (on siis tosi suuri). Sekä nykyään emme saa tuonne enää piiloon kutimia. Lisäksi tuonne ei mahdu lehdet, jotka ovat tähän mennessä olleet lehtitelineessä lattialla..mutta niitä ei siis enää voi oikein hyvin lattialla säilyttää, jos ne haluaa vielä lukea.

Eli vinkkejä siis säilytykseen näin pienessä tilassa, tosiaan tarvitaan sitä säilytystilaa myös olohuoneessa. Ja lukekaa mielellään ensin kommentointia kaikki kommentini, niin jospa siitä saisi selvää millaisesta tilasta on kyse. Näin on helpompi sitten ehkä ehdottaa vinkkejäkin, kun on jokin käsitys asiasta eikä se käsitys, minkä joku toinen on nopeasti lukaistessaan saanut (tai lukematta jättämisessään). Kiitos vielä! =)
 

Yhteistyössä