V
virossa?
Vieras
Mites se possu leviää esim Virossa? Siellä kun ei ilmeisesti oo aloitettu rokotuksia eikä kai oo olla hommaamassakaan mitään rokotteta..
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Alkuperäinen kirjoittaja virossa?:Mites se possu leviää esim Virossa? Siellä kun ei ilmeisesti oo aloitettu rokotuksia eikä kai oo olla hommaamassakaan mitään rokotteta..
Alkuperäinen kirjoittaja joku:Alkuperäinen kirjoittaja virossa?:Yks työkaveri tuli virosta ja sanoi ettei siellä mitään sikainfluenssaa ole, eikä siitä vouhkata. Osaakohan ne pestä käsiään.
ilmeisesti joo, vaik oon aina pitäny Viroo epähygieenisenä ja likaisena..
Alkuperäinen kirjoittaja piina:Mä uskon näihin, mitä fiksummat on lehdissä kertoneet:
- tauti leviää, koska meillä nuorilla ei ole vasta-aineita tähän tautiin, toisin kuin muihin influensiin. Eli tauti on uusi ja emme ole sitä ennen voineet sairastaa.
-taudin uskottiin leviävän jo aiemmin syksyllä, mutta tavalliset viruksen aiheuttamat flunssat pyörivät meissä ja ehkäisivät meitä saamasta/levittämästä kyseistä tautia. Nyt on alkanut muut viruksten aiheuttamat flunssat hellittämään, joten tauti on päässyt laajemmin levimään.
Alkuperäinen kirjoittaja joku:Alkuperäinen kirjoittaja virossa?:Mites se possu leviää esim Virossa? Siellä kun ei ilmeisesti oo aloitettu rokotuksia eikä kai oo olla hommaamassakaan mitään rokotteta..
Yks työkaveri tuli virosta ja sanoi ettei siellä mitään sikainfluenssaa ole, eikä siitä vouhkata. Osaakohan ne pestä käsiään.
Alkuperäinen kirjoittaja ...:Alkuperäinen kirjoittaja piina:Mä uskon näihin, mitä fiksummat on lehdissä kertoneet:
- tauti leviää, koska meillä nuorilla ei ole vasta-aineita tähän tautiin, toisin kuin muihin influensiin. Eli tauti on uusi ja emme ole sitä ennen voineet sairastaa.
-taudin uskottiin leviävän jo aiemmin syksyllä, mutta tavalliset viruksen aiheuttamat flunssat pyörivät meissä ja ehkäisivät meitä saamasta/levittämästä kyseistä tautia. Nyt on alkanut muut viruksten aiheuttamat flunssat hellittämään, joten tauti on päässyt laajemmin levimään.
Muut viruksen aiheuttamat flunssat?? Eihän koko Suomessa oo sairastettu mitään muuta kuin possua, ainakaan median mukaan. Kellä tahansa on jotain flunssaan viittaavaa, on se ollut possua, oli se sitten lievää tai liki kuolemaan muistuttava.. Ei oo ollu muita flunssia liikkeellä, ei oo todistettu.. :]
Tiedoksi vaan, ett yhdessä pk:ssa sairastui lähes kaikki ja ketään ei ollut rokotetta saanut! Ei yksikään, aikuiset selvisivät aika hyvin, mut lapset kävi kyllä läpi...Alkuperäinen kirjoittaja vieras:Miksi minun lapseni sitten sairastui vaikka ei ole edes rokotettu jos tämä tauti ja sen leviäminen jonkunmielestä rokotuksesta johtuu ?
Alkuperäinen kirjoittaja vieras:on muuten munsta totta, että ihmiset eivät nykyään osaa normaalia hygieniaa.. kaiken maailman vatsataudit ja räkätaudit jyllää, kun ihmiset ei tajua olla kotona kipeänä, huolehtia käsihygieniasta, huolehtia normaalihygieniasta, olla tunkematta kaikkea suuhun ja olla klähmäämättä kaikki julkisia paikkoja, esim ovenkahvoja, kaiteita yms... tää on mun mielipide..
meillä ei oo sairastettu oksutautia moneen vuoteen, flunssa on tosi harvinainen vieras, eikä lasten räkä juokse koko talvea...
Alkuperäinen kirjoittaja no:Alkuperäinen kirjoittaja äiti 40plusplus:leviää ja tarttuu kun on uusi pöpö joihin ei ole suojaa kenelläkään ilman rokotetta (paitsi jonkunverran 50 - 60 luvulla aasialaisen ja honkongilaisen sairastaneilla).
Rokotuksilla ei tekemistä leviämisen kanssa muuta kuin että rokotetut on sitten suojassa.
Tauti alkoi levitä suomessa sitten kun alkoi kun oli tartuntatapauksia riittävästi. ei yksi koko Suomea tartuta, niitä tarvitaan "riittävästi" ja eri puolille suomea.
Menkää hyvät ihmiset rokotettavaksi, te jotka sen rokotuksen saatte, sillä estätte oman tartunnan ja estätte itseänne levittämästä tautia!!
Mutta monet on sen taudin saaneet vaikka rokotettu!