Miksi leffa Austin powers ja kultamuna on k11?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Ihmettelin, kun eräät vanhemmat antavat 6v tyttönsä katsoa kyseistä leffaa, sai katsoa sitä jo 3-4v:nä, oli lainannut sen eräältä pojalta. Mistä tuo k11 ikäraja tulee? Onko leffa mielestänne haitallinen 3-6v:lle? Ihmettelen kyllä, miksi tuo elokuva tyttöä kiinnostaa, kun se on englanninkielinen ja tyttö ei osaa lukea.
 
Alkuperäinen kirjoittaja hmm.. epäilyttää 3-6 vee:
onhan siinä aika provokatiivista juttua seksuaalisesti ja niitä ihonsuikaleiden säästelemisiä ja muuta yökköilyä...


Mutta tajuaako 6 vee niitä juttuja, kun ei ymmärrä kieltä? Ei siinä vissiin sentään näytetä mitään paljasta pintaa, seksiä yms.?
 
No ei siinä minusta mitään varsinaisesti haitallista ole, kun kaikki härskiydet ovat kielessä jota lapsi ei ymmärrä, mutta empä kyllä silti vartavasten laittaisi lapselle pyörimään. JOs taas vanhemmat ovat kyseistä elokuvaa katsomassa, niin en lasta toiseen huoneeseen käskisi.
 

Yhteistyössä